Svobodní: Západ se musí vyvarovat intervencí do tureckých záležitostí

16.07.2016 19:30

Svobodní v reakci na pokus o převrat a probíhající chaos v Turecku doufají, že v Turecku bude vládnout sekulární režim respektující osobní svobody a že se Západ tentokrát vyvaruje zasahování do tureckých záležitostí.

Svobodní: Západ se musí vyvarovat intervencí do tureckých záležitostí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Strany svobodných občanů
reklama

„Doufám, že žádný chorý mozek v Bruselu nebo Paříži nenapadne v Turecku vojensky intervenovat, jako se to stalo před 5 lety, když se rozhodli sesadit Kaddáfího v Libyi a občanská válka tam trvá dodnes. Tuhle situaci si Turci musí vyřešit sami,“ upozorňuje předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.  

„Přejeme si, aby v Turecku vládl sekularizovaný režim respektující osobní svobody, tak aby se z Turecka stal stabilní partner“, říká místopředseda Svobodných a zastupitel v Chrudimi Josef Káles.

Podle Svobodných nejen současná situace vylučuje členství Turecka v Evropské unii. „Je nepředstavitelné, aby Turecko bylo v EU a jako země s druhou největší velikostí populace a silou hlasu po Německu nám po likvidaci práva veta Lisabonskou smlouvou vnucovalo svoji politiku. Drtivá většina území Turecka dokonce ani neleží v Evropě, ale v jihozápadní Asii,“ dodává místopředseda Svobodných František Matějka.

Chaos v Turecku může zvednout novou migrační vlnu do Evropy. „Nespoléhejme se v žádném případě na schopnost Evropské unie zajistit ostrahu hranic. Česká vláda by měla nabídnout pomoc Bulharsku s ostrahou hranic, jako jsme loni pomáhali Maďarsku a Slovinsku, když stavěli plot proti vlně nelegálních migrantů," uzavírá Mach. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vachatová (Trikolóra): Demagog.cz – neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

6:34 Vachatová (Trikolóra): Demagog.cz – neziskovka, která nám bude určovat, co na Facebooku nemáme vidět

Tým studentů a čerstvých absolventů vysokých škol bude nově rozhodovat o tom, co máte na Facebooku č…