Svobodní budou kontrolovat sčítání hlasů pomocí vlastního programu

21.05.2014 8:21

Svobodní požádali Ministerstvo vnitra – Státní volební komisi dne 13. května o vyjádření k tomu, že členové volebních komisí nesmějí sdělovat výsledky voleb do Evropského parlamentu až do neděle 25. 5. 14 22:00 hod., přestože se v ČR volební místnosti uzavřou už v sobotu 24. 5. ve 14:00 hod. (při volbách do Poslanecké sněmovny je mohou sdělovat ihned po uzavření volebních místností).

Svobodní budou kontrolovat sčítání hlasů pomocí vlastního programu
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Do dnešního dne Svobodní neobdrželi žádnou odpověď z MV ČR – předpokládali, že ji vzhledem k závažnosti tématu obdrží co nejdříve.

Podezření na podivné machinace s hlasy

Už po loňských volbách do Poslanecké sněmovny panovaly pochybnosti o regulérnosti sčítání hlasů, a to u více volebních okrsků. „Manipulace s hlasy byla natolik zřejmá, že dokonce i členové okrskových komisí delegovaní za jiné politické strany cítili morální povinnost informovat nás o tom. Neměli jsme ale dostatečné podklady pro podání volební stížnosti. Kontrola okrskových komisí není dostatečná, podle našich informací není ani namátkově prováděno přepočítání hlasů vyšší volební komisí,“ vysvětluje místopředseda Svobodných Jiří Payne.

Speciální software

Proto Svobodní vyvinuli speciální software, který umožní tuto nezávislou kontrolu – všichni členové volebních komisí zastupující Stranu svobodných občanů do něj po uzavření volebních místností vloží příslušná data.

Tyto výsledky strana nebude zveřejňovat před oficiálním zveřejněním volebních výsledků – budou sloužit pouze pro naši kontrolu sčítání hlasů v jednotlivých komisích. Dle názoru Svobodných toto žádný platný český zákon nezakazuje. „Navíc po skončení hlasování, tj. po uzavření volebních místností, by ani zveřejnění už stejně nemohlo nic ovlivnit,“ zdůrazňuje Jiří Payne.

Svobodní jsou jedinou stranou v ČR, která bude takto pomocí speciálního programu kontrolovat sčítání hlasů.

Metoda hromádek po 10 lístkách

Zejména se zdá, že při loňských volbách do sněmovny byla uplatňována metoda vytváření hromádek po deseti hlasovacích lístcích. Při vytváření hromádek potom je pro privilegovanou stranu dáváno na údajně desítkovou hromádku jen devět lístků, zatímco pro poškozenou stranu jedenáct. Kontrolní součet hlasů potom vychází správně, ale součet pro jednu stranu je o deset procent nadhodnocen, a pro jinou naopak o stejný počet hlasů podhodnocen. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Svobodni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

6:27 Jurečka (KDU-ČSL): Zachránili jsme úrodnou půdu ve Hněvotíně

Komentář na facebookovém profilu ke spolupráci se Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj