TOP 09 chce v zákonech posílit ochranu dětí

06.06.2016 10:09

Poslankyně TOP 09 předkládají celkem tři novely, které pomohou posílit práva dětí. Změny mají zlepšit jejich postavení při rozvodu rodičů nebo v případech, kdy se děti stanou oběťmi trestných činů.

TOP 09 chce v zákonech posílit ochranu dětí
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

„Přicházím se změnami, které jsou legislativně snadné, ale v praxi toho dokáží hodně změnit. Navrhuji proto změnit například část trestního zákona týkající se nahlašování trestných činů pohlavního zneužití a také část, která upravuje citlivé zacházení s nezletilými,“ říká poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která se problematikou zabývá také v Radě Evropy, kde je zástupkyní ČR.

Podle trestního zákoníku musí každý občan, který má podezření, že byl spáchán trestný čin, tento čin nahlásit. Tuto možnost ale nemá lékař, který se o trestném činu dozví při vyšetření pacienta. „Konkrétně sexuolog může ohlásit pouze hodnověrné podezření ze spáchání trestného činu zneužití dítěte k výrobě pornografie, zatímco trestný čin pohlavní zneužití dítěte ohlásit nesmí ani policii, ani OSPODu,” vysvětluje místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Sněmovny Gabriela Pecková (TOP 09). Navrhuje proto, aby lékař mohl zneužívání legálně oznámit.

V zákoně o obětech trestných činů by se měla změnit část, která upravuje zacházení s oběťmi trestných činů. V současnosti se totiž oběť, nebo její zákonný´ zástupce, musí aktivně domáhat některých práv formou žádosti. Pokud se například oběť chce dozvědět, že pachatele propouští na svobodu, musí o tuto informaci zažádat, automaticky ji od úřadů nedostane.

“Pozměňovací návrh směřuje k tomu, aby zejména u zvláště zranitelných obětí byla všechna práva oběti naplněna bez ohledu na to, zda o ně požádají,” dodala poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09).

Poslankyně Nina Nováková (TOP 09) chce změnu zákona, který stanovuje péči o dítě po rozchodu rodičů. „Navrhujeme na první místo uvést společnou péči, jsou-li rodiče způsobilí a mají-Ii o výchovu zájem. Teprve další možností by byla péče střídavá a možnost svěřit dítě do péče jednoho z rodičů,“ řekla poslankyně Nina Nováková (TOP 09).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

22:34 Volfová (ANO): Na demolice v Ralsku může jít díky dotaci dalších 100 milionů korun

Tisková zpráva Libereckého kraje