V době internetu na první pohled jednoduchý úkol. Ve skutečnosti mnohem komplikovanější s ohledem na rozdělení původně územně většího jihomoravského kraje, ale také změnami v poslaneckých lavicích v průběhu období rezignacemi na mandáty z různých důvodů.
V souvislosti s reformou veřejné správy vzniklo z původních osmi hned čtrnáct krajů. Jižní Morava se tak alespoň pro účely správního členění zmenšila. Kromě okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Vyškov, Břeclav, Hodonín a Znojmo byly do roku 2000 součástí kraje také okresy Jihlava, Kroměříž, Prostějov, Třebíč, Uherské Hradiště, Zlín a Žďár nad Sázavou. I proto nelze srovnávat počty mandátů za jednotlivá období. Členkou klubu ČSSD se pak v období 1993-1996 stala například poslankyně Gerta Mazalová zvolená za HSD-SMS, dnes předsedkyně Sdružení na obranu spotřebitelů SOS JM.
Po přečtení přehledu poslankyň a poslanců je zřejmé, že naši zástupci patřili v jednotlivých obdobích rozhodně k těm viditelnějším. Ne vždy však pozitivně. Z pohledu počtu „přeběhlíků“ jednoznačně vedeme. Stačí uvést jména Jozef Wagner, Miloš Melčák (okres Zlín) nebo Michal Pohanka. Posledně jmenovaný se mandátu nakonec vzdal a výrazně tak přispěl k pádu vlády Mirka Topolánka, kterou pomohl v roce 2007 ustavit. Jihomoravští poslanci, zdálo by se, mají předplacenu pozici předsedy poslaneckého klubu. Postupně se jím stal Zdeněk Škromach, Bohuslav Sobotka, Michal Hašek, Jeroným Tejc a Roman Sklenák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD