Na nové podobě energetiky se ve středu shodla většina europoslanců. Pokud by taková pravidla odsouhlasily i členské státy, pro Česko to podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského bude znamenat vážnou ekonomickou i ekologickou hrozbu.
„Pětatřicetiprocentní cíl jsme teoreticky schopni naplnit, ale nezapomínejme, že již dnes nás podpora OZE stojí čtyřicet miliard ročně. Podle mne jde již dnes o ekonomicky zcela zvrácený systém,“ uvedl Tošenovský. „A to nikdo neví, na kolik nás vyjdou ta zbývající procenta."
„Tyto extrémně nastavené cíle nejsou podloženy žádnou ekonomickou analýzou dopadů na členské státy. Jen v České republice odhadujeme, že na dosažení dnes schválených cílů bychom museli vynaložit stovky miliard korun. Ale jsou tu i další rizika, například rozpad systému centrálního vytápění a přechod na lokální zdroje topení, což paradoxně znamená mnohem vetší znečištění, a také podstatné zvýšení nákladů na teplo a energie pro domácnosti,“ řekl po hlasování Evžen Tošenovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV