Třešňák (Piráti): Bude se maximum kapacit soustředit pouze na Dukovany?

24.10.2019 17:51

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 24. října 2019 - interpelace ministra Havlíčka k dalšímu budování jaderných elektráren

Třešňák (Piráti): Bude se maximum kapacit soustředit pouze na Dukovany?
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

Ještě jednou pěkné odpoledne. Vážený pane ministře, svým dotazem částečně předbíhám, protože příští měsíc proběhne jednání stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, jehož jsme oba členy, nicméně reaguji na mediální vyjádření z minulého týdne a jak přímo vaše, tak pana předsedy vlády, a myslím si, že si zaslouží detailnější vysvětlení možná i na tomto plénu.

Zazněla tvrzení, že je třeba co nejrychleji stavět v obou lokalitách, tedy v Dukovanech a Temelíně. Zde připomenu, že na prvním zasedání stálého výboru v březnu, tehdy ještě za přítomnosti paní ministryně Novákové, kdy jsem právě upozorňoval, že vypuštění lokality Temelín z dalších úvah není úplně vhodné a zda by se jak vládní výbor, tak společnost ČEZ neměly zabývat oběma lokalitami současně, tedy minimálně po stránce všech správních procesů, výběrového řízení a následně i LVA fáze, která bude probíhat před samotnou realizací. Vládní výbor, potažmo vláda však tehdy přijala usnesení v následující podobě: bod 2.1 soustředit maximální kapacity a potřebné zdroje na přípravu a realizace NJZ(?) v lokalitě Dukovany, a to prioritně o výkonu do 1200 megawatt s možností rozšíření na 2400, a bod 2.2 činnosti v lokalitě FT(?) řídit takovým způsobem, aby byla udržována možnost rychlé aktivace v případě potřeby. Bod 2.2 je tedy uchopitelný mnoha způsoby, přesto můj dotaz zní: bude toto usnesení přehodnoceno a příprava poběží pro obě lokality paralelně, nebo se skutečně v tuto chvíli bude maximum kapacit soustředit pouze do lokality Dukovany.

Posléze na výboru pro evropské záležitosti pak pan premiér zmínil: Česko musí prosadit stavbu nových bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Otázka tedy je, co si máme představit pod porušením evropského práva a ta druhá otázka, pokud mají první jednání s Evropskou komisí teprve začít, zda to není ze strany České republiky zbytečné vykopávání zákopů ještě před tím, než ta jednání samotná proběhnou. Stihl jsem, děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

7:32 Primátor Hřib: Na pomoc živočichům zamířily do Austrálie první statisíce

Prostřednictvím veřejné sbírky, kterou Zoo Praha společně s hlavním městem vyhlásila v pondělí 6. le…