Třeštíková: Boj proti reklamám je v Praze hlavně bojem s legislativou

09.12.2019 19:54

Radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková připravila Pravidla označování provozoven, které pomohou zredukovat vizuální smog v Pražské památkové rezervaci. Nová pravidla budou závazná pro všechny objekty v majetku města. Praha chce vlastními pravidly doplnit legislativu, která některé typy rušivé reklamy neumí ošetřit.

Třeštíková: Boj proti reklamám je v Praze hlavně bojem s legislativou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková

„Boj proti reklamám je v Praze hlavně bojem s legislativou, která je v oblasti regulace reklamy v mnohém děravá. Pokud třeba provozovna nemá umístěnou obrazovku s reklamou před výlohou, ale hned za sklem, už na ni legislativa nedosáhne, přitom vizuální dojem z ulice je úplně stejný, jako kdyby byla obrazovka před výlohou. Proto jsme připravili pravidla, která zahrneme do nájemních smluv provozovatelů s městem, a v městských prostorách půjdeme v citlivém označování příkladem,“ řekla radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková.

„Nově vzniklá pravidla budeme prvotně implementovat i do nájemních smluv na městské nebytové objekty. Dále začínám vést dialog i se soukromými vlastníky a také pražskou hospodářskou komorou o možnosti aplikace pravidel i na objekty soukromých vlastníků. Cílem je mít ucelený a vkusný vzhled historického centra a sjednocení vizuálu všech provozoven. V současné chvíli jsou některá místa v Praze ostudou,“ dodal radní pro majetek Jan Chabr.

Mezi další rušivou reklamu, kterou legislativa neumí ošetřit, patří například polepy výloh nebo reklama umístěná na dveřnicích. Podle nových pravidel by mělo firemní označení na výloze tvořit nejvýše 20 % skleněné plochy, z firemních štítů a výstrčí by měly zmizet celoplošné fotografie, výrazné barevné grafické motivy a další ilustrace. Provozovny nově mají přestat využívat reflexních, fluorescenčních a jinak křiklavých prvků a také sériově vyráběných nápisů (OPEN atd.) a blikajících, rotujících a jinak pohyblivých nápisů. Výjimku budou mít typizované prvky, například první pomoc, lékárna nebo pošta.

Pravidla by měla být závazná pro všechny objekty v majetku města a městských firem, které se nacházejí v Pražské památkové rezervaci nebo jsou kulturními památkami. Hlavní město se na pravidlech shodlo s památkáři, odborem stavebního řádu, živnostenským úřadem a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Pravidla označování provozoven shrnují všechny požadavky těchto institucí, které dřív museli provozovatelé složitě dohledávat na různých místech. Přijetí pravidel tak přinese pro podnikatele zpřehlednění prostředí.

„Praha je krásná, ale někde to už pod nánosem reklamy přestalo být vidět. V mnoha západních městech je běžné, že i velké řetězce tlumí křiklavost svých log tak, aby výlohy nerušily atmosféru města. I v Praze máme také řadu příkladů citlivého označování provozoven, díky kterému vynikají architektura a duch domu, a místní a turisté mají z města o to příjemnější zážitek. To chceme novými pravidly podpořit,“ popsala Hana Třeštíková.

Zásady se stanou základem Manuálu označování provozoven, jehož variace v průběhu posledních let schválily například Brno nebo Ostrava. Hlavní město nyní vybírá grafického zpracovatele, manuál by měl být hotový na jaře 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (ANO): Pomůže trestní oznámení, aby nebyli opoziční zastupitelé v Kolíně zastrašováni?

7:35 Herman (ANO): Pomůže trestní oznámení, aby nebyli opoziční zastupitelé v Kolíně zastrašováni?

Pomůže podané trestní oznámení k tomu, aby nebyli opoziční zastupitelé v kolínském zastupitelstvu za…