Turek (ČSSD): Kdo vyléčí nemocné zdravotnictví?

15.10.2013 8:21 | Zprávy
autor: cssd.cz

Když sociální demokracie odcházela na konci roku 2006 z vlády, předávala svým nástupcům stabilizovaný systém financování zdravotní péče.

Turek (ČSSD): Kdo vyléčí nemocné zdravotnictví?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Vyřešila platební neschopnost největší zdravotní pojišťovny, narovnala platby za státní pojištěnce a nemocnicím připravila pořádný balík peněz na investice do nejmodernějšího přístrojového vybavení specializovaných pracovišť lékařské péče. Sociální demokracie připravila rozsáhlé možnosti čerpání peněz z evropských fondů v oblasti zdravotnictví pro období let 2007 - 2013. Zakotvila je v programových dokumentech, podle kterých byly prostředky v následujících letech vypláceny.

Tytam jsou finanční rezervy a přebytky, kterými zdravotní pojišťovny oplývaly bezprostředně po nástupu pravicových vlád. Rezervy byly utraceny a systém se znovu topí v dluzích. Všeobecné zdravotní pojišťovně chybí několik miliard korun do konce roku. Podle odborů hrozí krach zhruba 30 nemocnic a lázeňských zařízení. Pro pacienty to znamená možné omezení rozsahu a dostupnosti zdravotní péče. Pro lékaře zase pracovní nejistotu. Zdravotnické odbory proto vstoupily do stávkové pohotovosti.

Nejtěžší rány zdravotnickému systému zasadilo ministrování Leoše Hegera z TOP 09. Nejdříve slepě následoval Kalouskovy škrty, zmrazení plateb za státní pojištěnce a zvýšení daně z přidané hodnoty na léky. Tím zadělal na deficit v řádech několika miliard korun. Vyšší platby pocítili pacienti i zdravotní pojišťovny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

11:05 Černochová (ODS): Munice pro Ukrajinu nebyl módní doplněk

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k symbolice oblečení vládních představitelů.