Udženija (ODS): Na podporu rodiny dáme čtyři procenta HDP

14.10.2019 11:04

Zkušenosti z Evropy ukazují, že rodinná politika má smysl pouze tehdy, pokud na ni stát věnuje alespoň tři procenta HDP.

Udženija (ODS): Na podporu rodiny dáme čtyři procenta HDP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS

Pokud to Česká republika myslí s podporou rodin vážně, musí do nich podstatně více investovat. Shodly se na tom první místopředsedkyně Alexandra Udženija a bývalá ministryně práce a sociálních věcí Polska Elżbieta Rafalská.

„Čísla jasně ukazují, že od roku 1989 se výdaje zaměřené na rodinu nemění, jsou pořád směšně nízké a nefunkční. Inflace za tu dobu poskočila šestkrát, ale výdaje na rodinnou politiku se vzhledem k HDP snížily dvakrát. To se musí nutně změnit,“ říká první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

„Dokud se bude 80 procent mladých lidí bát přechodu ze školy do dospělého života, dokud jim neumožníme najít si bydlení a založit rodinu, tato společnost nebude prosperovat tak, jak by mohla. Jsme teprve na začátku diskuse, ale už nyní můžeme slíbit, že jako ODS prosadíme nulové zdanění rodičů, zrušení daně z příjmu pro lidi do 26 let a podstatné zjednodušení částečných pracovních úvazků. Věříme, že je naší povinností se postarat, aby se rodiny nebály budoucnosti,“ dodává Udženija.

Elżbieta Rafalská, která jako ministryně konzervativní vlády zaváděla v Polsku reformu rodinné politiky Rodina 500+, věří, že stát musí hlavně rodinám s více dětmi vrátit jejich důstojnost. „Čelili jsme kritice, že navyšujeme sociální dávky. Rodinná politika ale není to samé jako sociální politika, je určena všem. Masivní podpora rodin a porodnosti má navíc pozitivní vliv na celou ekonomiku, jak se ukázalo v Polsku. Rodiny se nejen začaly častěji rozhodovat pro třetí a čtvrté děti, ale mohly začít i víc utrácet, což se okamžitě projevilo na trhu služeb a růstu HDP,“ vysvětluje Elżbieta Rafalská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krkoška (ANO): Zájem obcí a mikroregionů o program pro obnovu a rozvoj venkova je velký

17:46 Krkoška (ANO): Zájem obcí a mikroregionů o program pro obnovu a rozvoj venkova je velký

Menší obce mohou příští rok dostat 25 milionů z krajského rozpočtu.