Udženija (ODS): Pro sociální služby schválili pražští zastupitelé dotaci téměř tři miliardy

19.02.2023 20:26 | Tisková zpráva

Pražští zastupitelé schválili poskytnutí dotací a grantů na podporu sociálních služeb v hlavním městě. Pomoc ve výši necelých třech miliard korun zamíří například na podporu bydlení, dětským domovům či adiktologickým službám.

Udženija (ODS): Pro sociální služby schválili pražští zastupitelé dotaci téměř tři miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija

Účelové neinvestiční dotace v sociální oblasti půjdou celkem do pěti hlavních oblastí služeb. „Zastupitelky a zastupitelé mimo jiné rozhodli o tom, že Praha v letošním roce rozdělí v rámci grantů a dotací v sociální oblasti téměř 3 miliardy korun. Nejvýznamnější část z těchto peněz, zhruba 2,7 miliardy korun, bude určena na podporu registrovaných sociálních služeb. Praha ale bude vedle jiného financovat oblast adiktologických služeb určenou pro osoby závislé na drogách v částce 80 milionů korun, částkou 37 milionů korun podpoří rodinnou politiku a 10 milionů korun zamíří na podporu lidí bez domova. Do systému transformace péče o Pražany s potřebou intenzivní podpory zamíří částka přesahující 40 milionů korun,“ popisuje směřování peněz v oblasti grantů a dotací v sociální oblasti náměstkyně primátora Alexandra Udženija.

V oblasti sociálních registrovaných služeb se počítá s tím, že v průběhu roku budou schválené dotace Ministerstvem práce a sociálních věcí. Finanční krytí ze zdrojů hlavního města je tak z velké části pouze dočasné a po přijetí dotace ze státního rozpočtu budou tyto prostředky vráceny zpět rozpočtu hlavního města Prahy.

Mezi jednotlivé sociální služby, které dotaci od hlavního města obdrží, jsou například Centrum komunitních služeb Pro život, Centrum služeb pro rodinu a dítě či dětský domov Charlotty Masarykové.

Adiktologické služby jsou v působnosti odboru sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy, který počítá s Programem adiktologických služeb pro rok 2023. Cílem adiktologických služeb je dosažení pozitivních změn chování, postojů a změna životního stylu u uživatelů drog. Dále léčba a resocializace v oblasti protidrogové politiky a minimalizace zdravotních, sociálních a jiných rizik spojených s užíváním návykových látek. Součástí jsou terénní programy, kontaktní a poradenské služby i ambulantní léčba.

Očekávaným přínosem projektu Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu v oblasti bydlení, je rozšíření kapacity komunitních sociálních služeb v Doplňkové síti sociálních služeb v Praze vhodně doplňujících sociální služby tak, aby služby zajišťovaly odpovídající podporu a potřeby pro Pražany vracející se z transformujících se příspěvkových organizací do Prahy, a podpoření procesů systémové integrace a spolupráce mezi registrovanými sociálními službami.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…