Udženija (ODS): TOP 09 na nás útočí zbytečně a nefér

28.02.2016 13:09

Někteří zastupitelé podpořili dohodu o navázání sesterských měst mezi Pekingem a Prahou, protože si myslí, že je pro naše hlavní město strategické uzavírat obdobný druh partnerství s městy napříč kontinenty. Obdobnou smlouvu s Pekingem mají např. Berlín, Paříž, Londýn či Washington.

Udženija (ODS): TOP 09 na nás útočí zbytečně a nefér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija
reklama

Obsah jediného odstavce z materiálu, který byl přijat pražským zastupitelstvem a který je TOP09 napadán, je standardní a integrální součástí české zahraniční politiky od jejího počátku. Ať už bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, či stávající Lubomír Zaorálek na tuto politiku ČR vždy navazovali. Proto třeba také Tchaj-wan nemá v ČR ambasádu. Jako ostatně skoro všude ve světě. Mimochodem Praha má již zhruba 15 let smlouvu s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu.

Je nutné také dodat, že tuto smlouvu mezi Prahou a Pekingen muselo schválit a společně předjednat i Ministerstvo zahraničních věcí, a to na základě bilaterárních a diplomatických vztahů. Ostatně stejný postoj, jako má Česká republika je možno najít na oficiálních stránkách amerického Ministerstva zahraniční věcí ZDE.

Nepochopitelná hysterie je dle našeho názoru vyvolaná záměrně a uměle

Navíc jsme přesvědčeni, že intenzivnější spolupráce s čínskou stranou na komunální úrovni otevírá další prostor pro spolupráci a dialog nejen v otázkách ekonomických, ale pravě i kulturních a politických, a to včetně možnosti dialogu o lidských právech.

TOP 09 na nás útočí zbytečně a nefér. Přitom např. městská část Praha 1, vedená starostou za TOP09 v roce 2014, uzavřela partnerskou smlouvu s části HaoYang Peking. Dále starosta Prahy 5, který je také z TOP09, uzavřel s obvodem Panyu, Peking dne 14. 5. 2015 Memorandum o vzájemné výměně mezi obvodem Panyu, ČLR a MČ Praha 5.

Nepochopitelná hysterie představitelů TOP09, je dle našeho názoru vyvolaná záměrně a uměle. O pravém důvodu tohoto jednání pak odmítáme spekulovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM: Izraelsko-palestinský ozbrojený konflikt je důsledkem ignorace mezinárodního práva a rezolucí OSN

22:48 KSČM: Izraelsko-palestinský ozbrojený konflikt je důsledkem ignorace mezinárodního práva a rezolucí OSN

Stanovisko k izraelsko-palestinskému konfliktu