Urban (Piráti): Přemáhat zlo dobrem

13.01.2015 21:49

“V Paříži byla napadena západní civilizace a její skvělé hodnoty,” tak se dá ve zkratce shrnout, co dnes slyšíme ze všech stran.

Urban (Piráti): Přemáhat zlo dobrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

Ve skutečnosti jsme jenom v šoku, že by se snad něco z toho, co Západ působí v arabském světě, mělo odehrávat v teploučku naší kolonialistické metropole.
Když jsme zmínili ty skvělé evropské hodnoty, měli bychom připomenout, že Evropané si v důsledku koloniální expanze vykonstruovali představu o nadřazenosti všeho evropského. S kolonialismem se rozvinul koncept rasy, který hierarchizoval lidské jedince do několika skupin podle barvy pleti a dalších fyziognomických a kulturních kritérií, což otevřelo cestu modernímu otroctví. To, že bohatství západního světa z velké části vyrostlo na drancování celých kontinentů a otrokářském systému, je dodnes velice citlivá otázka. V posledních třiceti či čtyřiceti letech jsou největší koloniální metropole konfrontovány s důsledky kolonialismu v podobě příchodu imigrantů ze svých bývalých kolonií, což vede k závažným celospolečenským a kulturním změnám v zemích, jako je právě Francie.

Západ dnes sklízí, co zasel. Měli bychom nyní hovořit především o vnášení nestability do arabského regionu. O tom, jak Západ radikální islámské skupiny celá dlouhá desetiletí podporoval, vyzbrojoval a cvičil. Nakonec si vytvořil nepřátele, proti kterým teď vede války. Nedávná britská studie tvrdí, že invaze a následná okupace Iráku napomohly k šíření terorismu, přivodily smrt nejméně 100 000 Iráčanů a přiměly na dva milióny uprchlíků k odchodu ze země. „Vzestup Al-Káidy na Arabském poloostrově byla reakce na tuto invazi a souvisela s marginalizací irácké sunnitské populace.“ Zdroj, originál.

Před necelými dvěma lety se odehrál atentát na bostonském maratonu, při kterém zahynuli tři lidé a desítky byly zraněny. Tehdy papež František vzkázal v soustrastném telegramu do USA: "Bojujte proti zlu dobrem a pracujte společně na budování spravedlivější a svobodnější společnosti." Papež tak v naší dějinné situaci odkazuje na jádro křesťanství, které má potenciál náš svět skutečně změnit. Nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem. (Ř 12,21)

Války v Afghánistánu a Iráku budou stát jenom USA tolik peněz, že kdyby neválčily a tyto prostředky se rozhodly věnovat na pomoc těmto zemím, aby se z nich přestali rekrutovat jejich nepřátelé, na každého jednotlivého obyvatele těchto dvou zemí by připadla neuvěřitelná částka dvou milionů korun (100 tis. dolarů). (120 bilionů Kč /6 bil. dolarů/ náklady válek a cca 30+30 milionů obyvatel). Zdroj.

Myslíte si, že by Západ měl tolik nepřátel, kdyby skrytě nepokračoval v kolonialismu a nerozséval smrt a zkázu? Jakmile dostali Američané situaci v Afghánistánu trochu pod kontrolu, začali s rozsáhlým geologickým průzkumem. Nerostné bohatství země odhadli na bilion dolarů. Co tam tedy šli dělat a proč jim tam Češi dělají křoví?

Západ by dnes měl především zrevidovat svoje hodnoty, vyznat viny, přiznat, že jsme v roli agresora a změnit smýšlení – pěstovat mír, toleranci a zlo přemáhat dobrem. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Česká pirátská strana

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: Prezident Miloš Zeman mařil úsilí vlády a Parlamentu u Vrbětic

14:02 Senátor Fischer: Prezident Miloš Zeman mařil úsilí vlády a Parlamentu u Vrbětic

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Vrběticím.