Ne každý sní o tom bydlet roky jen v nájemním bytě, což je nejisté a nemůžete si tam dělat všechno, co chcete. Proto se často jedná jen o dočasnou záležitost, než si rodina sežene svůj vlastní byt. Vzhledem k cenám bytů v jednotlivých regionech je většinou skoro nemožné koupit si byt rovnou z úspor, pokud se tedy nesloží celá širší rodina nebo se nejedná o pořízení bytu později, když už člověk má něco našetřeno. Podmínkou je zároveň levný region na bydlení. Přichází na řadu hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření v kombinaci s určitými úsporami jako základ a rezerva na všechny možné poplatky. Vlastní bydlení je ale i tak hodně drahé. Jaké řešení zatím nabídla politická konkurence?
Staronově z pera ČSSD
Sociální demokraté podpořili svým návrhem družstevní bydlení. Uvádí, že si vzor vzali z družstevního bydlení ve Velké Británii a v Rakousku, kde družstevní bydlení funguje už od 19. století z doby Rakouska-Uherska. Tato forma není pochopitelně nic nového ani pro nás, rovněž v Česku existuje družstevní bydlení již celé století. ČSSD pouze předkládá úpravu ohledně formy a způsobu financování. V posledních dekádách však došlo útlumu této formy bydlení. Důvodem je omezený zájem ze strany státu a obcí nebo negativní zkušenosti ze strany družstevníků. Řada družstev totiž zkrachovala, byla odkoupena či převzata a družstevníci mnohdy přišli o své podíly. Museli navíc splácet navýšený dluh či si dokonce byty znova odkupovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV