Urbanová (STAN): ČR má potenciál být zemí špičkového vesmírného průmyslu

06.10.2022 5:34 | Tisková zpráva

Český vesmírný výzkum patří ke světové špičce. Jeho pozici by měla potvrdit mise k Měsíci. Tuzemským výzkumníkům by vedle prestiže měla přinést i unikátní data.

Urbanová (STAN): ČR má potenciál být zemí špičkového vesmírného průmyslu
Foto: Starostove-nezavisli.cz
Popisek: Barbora Urbanová

Mají pro to i politickou podporu v osobě ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP09). I to zaznělo na výstavě, kterou v Poslanecké sněmovně v pondělí 3. října u příležitosti European Space Week uspořádala poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Výstava, která bude v prostorách sněmovny více než týden, má upozornit na význam kosmických aktivit pro náš běžný život a představit aktivity České republiky ve vesmíru a jejich celosvětový dosah. Ilustrace, které vtipným způsobem problematiku vysvětlují, vytvořil mladý český talentovaný umělec Kristián Mensa (Mr. Kriss). Na jeho práci upozornil i vlivný americký magazín Huffington Post zařazením do žebříčku 20 nejnadanějších inovátorů mladé generace z celého světa.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22030 lidí

Vernisáže se vedle ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) a ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) zúčastnili a také vystoupili za Ministerstvo dopravy JUDr. Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací, za Asociaci leteckého a kosmického průmyslu Petr Kapoun a za Akademii věd ČR pak Jiří Svoboda. Všichni jmenovaní se shodli, že Češi mají před sebou slibnou budoucnost - konkrétně pak misi na Měsíc. Tu chce zrealizovat právě jeden z jmenovaných, šéf brněnské firmy TRL Space Petr Kapoun.

„Ani ve vesmíru nechceme být pouze montovnou ale mozkovnou. To znamená nejen dodávat části vesmírných systémů, ale navrhovat celé kosmické mise and družice. Přesně to představuje mezinárodní mise na Měsíc LUGO, která pod vedením České republiky sdružuje kosmickou vědu a průmysl z regionu Trojmoří,“ uvedl Petr Boháček z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

„Česká republika má potenciál být zemí špičkového vesmírného průmyslu. Vědu, výzkum a inovace budu vždy podporovat, ale je také důležité vědět proč. Že právě vesmírný výzkum nám do života přinesl přesnou satelitní navigaci, signál do mobilu, důležitá data o teplotách využitelná v zemědělství, možnost předvídat přírodní katastrofy či nové technologie jako jsou robotické končetiny, solární panely, filtraci vody, inzulinovou pumpu… Proto by bylo krátkozraké tyto aktivity nepodpořit. Mám radost, že současná politická reprezentace si důležitost tohoto tématu uvědomuje,” shrnula poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která akci zorganizovala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Praha spouští dotační program na přípravné studijní kurzy pro ukrajinskou mládež

22:59 Šimral (Piráti): Praha spouští dotační program na přípravné studijní kurzy pro ukrajinskou mládež

Střední školy, městské části či organizace s působností v Praze mohou žádat o dotace na podporu nult…