Joseph Stiglitz působil krom jiného jako poradce panamské vlády s úkolem vypracovat doporučení pro transparentnost po propuknutí skandálu Panama Papers. Tehdy z právní firmy Mossack Fonseca unikly informace dokumentující, že desítky prominentních politiků a podnikatelů z mnoha zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění ve svých vlastních státech. Ve středu 16. listopadu vystoupil Stiglitz před poslanci výboru PANA a krom jiného jim připomněl, že Mossack Fonseca byla jenom jednou ze čtyř právnických firem s podobným portfoliem a k tomu ještě spíš malou rybou: „Jen si představte plný rozsah toho, co se děje v těchto rájích utajení.“
Nulová tolerance k daňovým tajemstvím
Stiglitz podpořil myšlenku Jeppeho Kofoda, dánského sociálního demokrata, že by bylo vhodné svolat mezinárodní konferenci s cílem odstranit daňová tajemství: „Potřebujeme globální opatření a celosvětovou kampaň za nulovou toleranci k daňovým tajemstvím. Zároveň i opatření jenom v samotné Evropě mohou mít významný dopad,“ řekl Stiglitz v rámci hodnocení, jak se podepíše prezidentování Donalda Trumpa na vůli bojovat proti únikům daní. „Když máte prezidenta, který je sám přeborníkem v daňových únicích, tak to nevzbuzuje mnoho důvěry,“ komentoval Stiglitz a apeloval na EU, aby se v boji proti daňovým rájům ujala vedení.
Vystoupení profesora Stiglitze a následující diskuzi si můžete pustit ze záznamu zde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Dobrý den.
Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?
Další články z rubriky

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje