Váhalová (ČSSD): Dáte přednost mladé perspektivní ženě nebo zkušenému členovi výboru?

25.04.2015 13:44

Místopředsedkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy a vedoucí české parlamentní delegace Dana Váhalová představila české kandidáty navržené do Evropského výboru proti mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání.

Váhalová (ČSSD): Dáte přednost mladé perspektivní ženě nebo  zkušenému členovi výboru?
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Během dubnového plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PS RE) se uskutečnilo  jednání Podvýboru pro lidská práva Výboru pro právní záležitosti a lidská práva PS RE, které se zabývalo posuzováním kandidátů  do Evropského výboru proti  mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT).

Do výboru byli nominováni  také tři  kandidáti za  Českou republiku. Vedoucí české delegace Dana Váhalová  ve svém vystoupení  mimo jiné zdůraznila, že: „Česká republika předložila kandidáty splňující náročné podmínky nominace a  všichni navržení kandidáti jsou vhodní pro důležitost této funkce. Je na vašem zvážení, zda dáte důvěru a možnost  mladé perspektivní ženě nebo podpoříte stávajícího zkušeného člena tohoto výboru.“  V rámci diskuse byl členy podvýboru, kteří mají v kompetenci  výběr a doporučení kandidátů, oceněn český výběr a potvrzeno pořadí kandidátů – Marie Lukášová, Jan Pfeiffer a Lubomír Majerčík.

CPT byl ustaven “Evropskou úmluvou o prevenci mučení a nelidského nebo ponižujícího zacházení či trestů“  Rady Evropy, jež vstoupila v platnost v roce 1989.  Tento výbor organizuje návštěvy zařízení, kde jsou umístěné osoby zbavené svobody, a kontroluje, jak se s nimi zachází.   Členové CPT jsou nezávislí a nestranní experti různých profesí, například právníci, lékaři a odborníci na vězeňství či policejní službu. Výbor ministrů Rady Evropy volí za každý členský stát jednoho člena. Tito členové působí jako odborníci ve své profesi (tedy nikoli jako zástupci státu, za nějž byli zvoleni). Zárukou nezávislosti je, že členové nikdy nenavštěvují stát, za který byli zvoleni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PSP ČR

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Slovy se nedá vyjádřit bolest a zděšení...

7:37 Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Slovy se nedá vyjádřit bolest a zděšení...

Komentář na facebookovém profilu k tragické události v Domově pro osoby se zdravotním postižením ve …