Valachová (ČSSD): Děti si zaslouží důstojné bydlení, a tím ubytovny nejsou

2. 4. 2019 16:21

Komentář na facebookovém profilu k bydlení dětí ohrožených chudobou

Valachová (ČSSD): Děti si zaslouží důstojné bydlení, a tím ubytovny nejsou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová
reklama

Dneska jsem (kromě jiných akcí) na kulatém stolu a pak na tiskové konferenci. Vše se týká bydlení. Senioři a děti jsou ti nejzranitelnější. Zaslouží si na prvním místě důstojné bydlení. A tím ubytovny nejsou! Cenově dostupné a kvalitní bydlení musí garantovat stát a obce, musí odstranit bariéry a zajistit kvalitní standart. Na zákoně o bydlení pracujeme již příliš dlouho.

Je načase práci ukončit a předložit účinné řešení. To musí přinést společně zejména MMR, MPO a MPSV. Našla jsem zajímavý text v LN. NKÚ ústy pana Kaly říká, že máme "zasukovaný stát" (kdo neví, co je tím myšleno, nechť vezme sekyrku a jde chvíli štípat dříví, přijde na to velmi rychle). Musím přiznat, že tento příměr je velmi trefný.

Jedno z témat dnešního kulatého stolu je, kolik nás vlastně to nedostupné bydlení stojí jinde. Vzpomínám si, jak v roce 2005 začínala debata na toto téma stylem: Klid, nás se to netýká, nemáme ghetta jako na Západě. Prostě pohodička.

No. Tak už je máme a je jich čím dále, tím více. Bydlení už je problém skoro pro každého mladého člověka i pro osamoceného seniora. "Stát by měl podle kontrolorů také lépe plnit svou roli, pokud jde o bytovou politiku a definovat sociální bydlení. Do podpory bydlení stát v letech 1997 až 2017 investoval 232 miliard korun, přesto NKÚ zjistil, že v některých oblastech se situace zhoršovala. Roste například počet sociálně vyloučených lokalit i počet obyvatel v nich. Podle NKÚ přitom hrozí, že dostupnost bydlení pro různě ohrožené skupiny obyvatel se bude nadále zhoršovat." To se píše v onom článku v Lidových novinách.

Největší ránu dostávají přitom severní Čechy a severní Morava. Jako by už těch ran nebylo dost. V dostupnosti bydleni bude alfou i omegou úspěchu, zda dokážeme najít fungující řešení podle regionů!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů

6:28 Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů

Na území Moravskoslezského kraje je skoro 500 identifikovatelných objektů, splňujících kritéria pro …