Valachová (ČSSD): Školství je třeba daleko lépe zaplatit

12.11.2019 18:05

Komentář na facebookovém profilu ke školství

Valachová (ČSSD): Školství je třeba daleko lépe zaplatit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová

Na záznamu pracuji, tak zatím jenom zpráva z dnešní tiskové konference, kterou jsem měla tu čest na půdě Poslanecké sněmovny zaštítit:

Odbory a zaměstnavatelé vyzvali poslance: Školství je třeba daleko lépe zaplatit.

S požadavkem na významné zvýšení finančního zajištění školství a jeho potřeb již v rámci rozpočtu na rok 2020 přišli na dnešní společné konferenci na půdě Poslanecké sněmovny zástupci odborů a zaměstnavatelů. Tiskovou konferenci zaštítila místopředsedkyně školského výboru Kateřina Valachová.

Odbory zastupoval na konferenci JUDr. Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů a Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů. Zaměstnavatele reprezentovala viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Mgr. Milena Jabůrková. Společným stanoviskem odborů a zaměstnavatelů pak je požadavek, aby Poslanecká sněmovna v rámci diskusí během druhého a třetího čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2020 posílila vnitřním přeskupením rozpočet školství způsobem, který příští rok umožní růst platů učitelů o patnáct procent.

„Nechceme dále poslouchat z ministerstva školství prohlášení, která se snaží postavit proti učitelům veřejnost. Jsme přesvědčeni, že i když hovoříme o růstu platů, jde ve skutečnosti o zasadní investici do budoucnosti dětí a také do budoucnosti České republiky,“ uvedl Vít Samek.

„Pokud hovoříme o školství jako prioritě a pokud chceme, aby naše země byla lídrem v inovacích a v moderních technologiích a aby byla konkurenceschopná v rychle se měnícím světě, nemůžeme mít podfinancované školstvi. Máme poslední roky na to, abychom konečně školství nejen nazývali prioritou, ale abychom z něj i prioritu reálně udělali,“ prohlásila k tomu Milena Jabůrková.

Vít Samek pak dodal, že český stát má vůči svým dětem obrovský kumulovaný dluh: „Jestliže tento dluh budeme dále zvyšovat, opustíme naše výborné postavení v rámci evropského i světového průmyslu, vyklidíme pozice v moderních oborech a rozplynou se naše sny o lepší životní úrovni, lepším zdravotnictví i lepším státu.“

Nemůžeme dopustit, aby učitelé patřili mezi nejhůře placené vysokoškoláky v ČR," zdůraznila Markéta Seidlová.

Společný postup odborů a zaměstnavatelů má za cíl otevřít věcnou diskusi na půdě hospodářského a rozpočtového výboru PSP o parametrech státního rozpočtu na rok 2020 a také o rozpočtových výhledech pro české školství na příští roky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Svátky, vztahy a rodina

22:56 Senátor Balatka: Svátky, vztahy a rodina

Adventní doba a Štědrý den jsou obdobím, na které se někdo těší a někdo se ho obává.