Válková (ANO): Budu hlasovat pro senátní návrh, Den Karla IV. a Elišky Přemyslovny

19.04.2016 17:40

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 19.4.

Válková (ANO): Budu hlasovat pro senátní návrh, Den Karla IV. a Elišky Přemyslovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Děkuji, pane předsedající. Milé kolegyně, milí kolegové. Já jenom jsem se chtěla vyjádřit k té demagogické poznámce mého předřečníka, pana kolegy Kalouska, vaším prostřednictvím, pane předsedající, který tady v podstatě ten respekt, deklarovaný vůči studentům, kteří položili své životy v roce 1939, obsahem svého sdělení popřel. Já chci opravdu upozornit a ujistit, vaším prostřednictvím, že se na mě obraceli zejména studenti, Vysokoškolská rada studentů, respektive Studentská rada vysokých škol, Parlament dětí a mládeže a další orgány a organizace sdružující mládež, a ti na rozdíl od něj, od pana kolegy Kalouska, vaším prostřednictvím, pane předsedající, nezapomněli na rok 1939 a nevadí jim tolik to, co se - jak jste tady upozornil - stalo s Mezinárodním dnem studenstva po roce 1948. Protože oni znají dobře ty historické kořeny, což mě velice potěšilo. A setkávám se s tím i při výuce na vysoké škole, kde mě na to často upozorňují.
A ještě dovolte poznámku k Elišce Přemyslovně. Já už jsem to tady jednou také emotivně říkala, tak já se teď pokusím být jen velmi stručná. Myslím si, že bychom si měli uvědomit, že je to žena, která - možná, že se jí všechno nepovedlo - se celým svým životem snažila právě o českou státnost, o to, aby tehdejší historické země české se rozvinuly a aby to, co nyní nazýváme Českou republikou a to, co zahrnuje alespoň částečně území Čech, Moravy a Slezska, rozkvétalo, dovolíte-li mi tento výraz. A přinejmenším proto si myslím, že jako zatím jediná žena by měla místo, jako označení dne 14. května vedle - nebo po boku svého syna mít. A nějaké takové ty historické analýzy, do jaké míry, kdo ji obdivoval nebo neobdivoval, to už si troufnu spíš quasi historickými analýzami, protože na skutečně objektivní fakta těžko přijdeme, a operovat s tím v Poslanecké sněmovně jako s argumentem, proč by ten název měl být změněný, mi připadá přinejmenším nedůstojné poslaneckého vystoupení. Takže samozřejmě velmi ráda budu hlasovat pro senátní návrh. To znamená, Den Karla IV. a Elišky Přemyslovny. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nevím, jaké společné zájmy dnes máme s Tureckem

16:01 Jurečka (KDU-ČSL): Nevím, jaké společné zájmy dnes máme s Tureckem

Komentář na facebookovém profilu k vstupu Turecka do EU