Vaněk (ODS): Poslanecká kouzla ve Středočeském kraji

21. 11. 2017 10:38

A další poučení plyne i pro voliče, kteří si ztěžují že není koho volit a že zločinné „stranické sekretariáty“ odsunují ty „lepší“ na nevolitelná místa kandidátky... a hle.. i 31 místo kandidátky je volitelné

Vaněk (ODS): Poslanecká kouzla ve Středočeském kraji
Foto: Archiv ODS
Popisek: Tomáš Vaněk
reklama

Na základě žádosti jednoho z občanů došlo k přepočítávání preferenčních pro ODS ve Středočeském kraji a k menšímu “zemětřesení” pokud jde o zvolené poslance.

Jak uvedl uvedl soudce zpravodaj Petr Mikeš, „Jan Skopeček měl obdržet o 475 hlasů méně, Veronika Vrecionová o 485 hlasů méně, Vojtěch Munzar o 482 hlasů méně a Petr Bendl o 466 hlasů méně. Martin Kupka měl naopak získat o 152 hlasů více“.

Těch zdánlivě pár hlasů znamená hodně... protože kandidát který dostane 5% a více preferenčních hlasů, postupuje automaticky na první místo kandidátky, pokud některý jiný nedostane preferenčních hlasů více.

Těch 5% činilo v těchto volbách 4271 hlasů.  Po přepočítání dostal tedy M. Kupka celkem 4338 hlasů (více než 5%) a postoupil na druhé místo, vzhledem k tomu že J. Skopeček získal i po opravě 6831 hlasů.  Naopak P. Bendl získal po opravě 3963 hlasů a to již na zvolení díky preferenčním hlasům nestačilo.  Dalši dva zvolení poslanci, V. Vrecionová a V. Munzar si svá místa udrželi (byla dána pořadím na kandidátce) a místo P. Bendla je nyní na druhém místě M. Kupka.

Musím se přiznat, že jako člen řady volebních komisí v minulosti jsem naprosto v šoku, protože tato situace svědčí o naprosté neznalosti smyslu a počítání preferenčních hlasů členy letošních komisí. A je úplně jedno zda jde „jen“ o neznalost či naprostou lennost.  S velkým přimhouřením oka lze pochopit (ne omluvit) problém vzniklý oboustraným tiskem volebního lístku... ale „automatické“ přidání preferenčních hlasů prvním kandidátům nelze omluvit ničím. 

Je to prostě neznalost a nedbalost která se u voleb stát nesmí, protože podkopává důvěru občanů v jejich korektnost a spravedlnost.  A, ač nerad, musím podotknout že není pochyb o tom, že stejné chyby se zcela zákonitě děly i v případě jiných stran... jen si nikdo neřekl o přepočítání.  Vlastně by se tedy měly přepočítat celé volby.

A další poučení plyne i pro voliče, kteří si ztěžují že není koho volit a že zločinné „stranické sekretariáty“ odsunují ty „lepší“ na nevolitelná místa kandidátky... a hle.. i 31 místo kandidátky je volitelné... pokud voliči chtějí a nejsou líní přidělovat preferenční hlasy.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Navrhovaná novela zákona o registru smluv má pouze technický charakter

22:36 Ministryně Schillerová: Navrhovaná novela zákona o registru smluv má pouze technický charakter

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 2. června 2020 k zákonu o rozpočtových pravidlech