Vícha (ČSSD): První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun

27.02.2021 14:01

Ani desetistupňový mráz neodradil zájemce o koupi autovraků. Na historicky první dražbě odtažených aut se jich v Bohumíně sešly tři desítky.

Vícha (ČSSD): První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun
Foto: Daniela Černá
Popisek: Starosta Bohumína Petr Vícha na setkání Svazu měst a obcí ČR v Ostravě
reklama

Čtyři autovraky, které město v pátek 12. února nabídlo veřejnosti k prodeji, se nakonec vydražily za 10 202 koruny. Další dražbu plánuje radnice uspořádat zhruba za měsíc a půl.

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14909 lidí

Inovativní formu nakládání s autovraky přinesla novela silničního zákona, díky níž mohou města nejen odtáhnout z ulic vozy, které mají půl roku propadlou technickou kontrolu, ale následně je po uplynutí příslušné lhůty nabídnout lidem v dražbě. Jako jedno z prvních měst se do prodeje vraků touto formou pustil právě Bohumín. „Dražili jsme tři osobní auta a jeden menší nákladní vůz. Vyvolávací cenu jsme nestanovovali, protože od vozů pochopitelně nemáme klíče a nemůžeme zjistit, zda jsou provozuschopné, ani v jakém jsou technickém stavu. I přesto se lidé předháněli, kdo dá více. V dražbě jsme nakonec utržili přes deset tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Zelený Seat Alhambra se prodal za 3 000 korun, červený Fiat Cinquecento za 2002 koruny, stříbrná Kia Shuma za 1 500 korun a malý nákladní vůz Lublin za 3 700 korun. „My jsme především rádi, že tyto vraky mohly díky novele silničního zákona zmizet z ulic a neblokují nám parkovací místa. Jejich vydražení je příjemným bonusem, protože nám pokryje náklady na odtah. Ukázalo se, že tento postup má smysl a budeme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak dodal, pokud by se vraky nepodařilo v dražbě udat, město by je muselo nechat ekologicky zlikvidovat.

Lidé, kteří v dražbě uspěli, musí nejprve radnici zaplatit nejvyšší nabídnutou částku. Následně si mohou vůz odtáhnout z areálu městských technických služeb BM servis, kde jsou vraky odstaveny. Současně mají deset pracovních dnů na to, aby vůz přepsali. K tomu potřebují evidenční prohlídku a kartu pojištění. Celá administrativa je vyjde na zhruba 1 300 korun. Od městského úřadu obdrží duplikát velkého technického průkazu. Jak s autem následně naloží, je už na nových vlastnících.

Od loňského dubna, kdy vešla novela silničního zákona v platnost, dala radnice odtáhnout z ulic Bohumína osmnáct aut bez platné technické kontroly, letos už další dvě. Vraků, které blokují veřejné prostranství, si všímají především strážníci, ale i sami obyvatelé města, kteří na ně upozorňují město prostřednictvím aplikace Hlášení závad. Další dražbu Bohumín plánuje uspořádat zhruba za měsíc a půl, kdy doběhne lhůta dalším odtaženým autovrakům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Blatný, Petříček a Babišova vláda

18:49 Vondra (ODS): Blatný, Petříček a Babišova vláda

Komentář na facebookovém profilu k střídání ministrů ve vládě Andreje Babiše