Vilgus (Zelení): Do pojmenování veřejných prostranství v Praze 8 zapojíme občany

21.03.2015 14:49 | Zprávy
autor: Praha8.cz

S ohledem na rozvoj developerské činnosti v naší městské části bude potřeba pojmenovat řadu nových prostranství. Vedení radnice by uvítalo, aby rozhodnutí o výběru vhodného místa bylo v rukou občanů. Ti by měli mít možnost se podílet na výběru pojmenování pro řadu nově vznikajících lokalit.

Vilgus (Zelení): Do pojmenování veřejných prostranství v Praze 8 zapojíme občany
Foto: Archiv Petra Vilguse
Popisek: Petr Vilgus, zastupitel Prahy 8

V rámci zasedání Zastupitelstva MČ Praha 8 bylo diskutováno o pojmenování náměstí u sídla radnice MČ Nová Palmovka po Arnoštu Lustigovi. Toto ovšem není jediný prostor, který bude potřebovat jak bližší urbanistickou koncepci, tak pojmenování. Nová místa zatím bez názvu vnikla vedle Palmovky například také v oblasti Libeňského a Rohanského ostrova. Současné vedení radnice zvažuje možnost veřejného projednávání, aby sami občané mohli vyjádřit, jaká jména by pro nová veřejná prostranství chtěli. Jednat se může nejen o názvy dle jmen slavných osobností (spojených s naší městskou částí), ale i jinak inspirované názvy. Např. v oblasti Libně a Karlína byly nedávno pojmenovány ulice Ke Kouli, Korábské schody či park Pod Korábem.

Jméno, které vybere městská část je poté schvalováno místopisnou komisí Rady hl. m. Prahy. Městská část pouze předává Magistrátu hl. m. Prahy podnět.

Jaká jména připadají v úvahu?

„Přestože rozhodnutí o názvech není v pravomoci městské části, byl bych rád, aby bylo možné vést veřejná projednávání s občany. Bylo by vhodné představit Magistrátu jména, která zvolili sami občané Prahy 8,“ říká radní za památkovou péči a strategický rozvoj, Petr Vilgus. Jaká jména tedy připadají v úvahu? Zvykově se pojmenovává pouze podle těch osob, které již nežijí. V naší městské části se pravděpodobně mezi ty nejznámější řadí vedle Arnošta Lustiga také Bohumil Hrabal, Egon Bondy, Vladimír Boudník a další. Zajímavé by také mohlo být zaměřit se na židovskou historii MČ Praha 8, která je zejména v Libni velice významná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Bezpečnost

Proč by měl stát zajištovat bezpečnost soukromým firmám? Právě proto, že jsou soukromé, neměli by to dělat opravdu sami? Stát by měl podle mě zajistit bezpečnost hlavně nás občanů, nebo třeba nemocnic, stěžejní infrastruktury apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kálalová (SOCDEM): Každý, kdo krizi bydlení zlehčuje, zlehčuje utrpení lidí

22:31 Kálalová (SOCDEM): Každý, kdo krizi bydlení zlehčuje, zlehčuje utrpení lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke krizi bydlení.