Vinklátová (SLK): Na každém kroku Novoborska je vidět sklářská tradice

07.12.2019 7:37 | Zprávy

Po celém světě proslavilo oblast Novoborska zpracování skla. Jedním z center sklářství bývala i obec Polevsko, jež leží asi tři kilometry severozápadně od Nového Boru na úpatí Lužických hor, v údolí mezi Polevským a Medvědím vrchem. Návštěvníky upoutá celou řadou historických památek.

Vinklátová (SLK): Na každém kroku Novoborska je vidět sklářská tradice
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

„Novoborsko je pro turisty velice zajímavá lokalita. Na každém kroku je vidět sklářská tradice, nachází se zde řada památek, a daří se tu také pěší turistice i cyklistice,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

První zmínka o obci je zaznamenána v Lipské městské knize z roku 1461, další dochované zápisy jsou z let 1471 až 1481 od písaře Gregoria. V roce 1683 udělil majitel panství Hroznata z Kokořova první cechovní privilegia pro zdejší zušlechťovatele skla — malíře, rytce a brusiče.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Budete kandidovat na předsedu strany?

Nebo máte nějakého jiného favorita? Podle mě strana moc na výběr nemá. Jestli většina lidí zná tak pět členů strany, tak je to hodně. Mě napadáte jen vy. Hlavně ne Válek nebo Jakob.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Za osm let neudělali nic

22:14 Bartoš (Piráti): Za osm let neudělali nic

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.