Vinklátová (SLK): Spálovskou kapli vzkřísili z ruin, stala se domovem umělců

29.09.2021 5:34 | Tisková zpráva

Osud mnoha dalších církevních památek po celém Česku kopíruje i příběh evangelické kaple na Spálově, postavené roku 1888. Za dob socialismu se o ni lidé přestali starat, kaple zpustla a uvažovalo se i o její demolici. Na lepší časy se začalo blýskat po roce 1989. Místní tu dokonce založili milou kulturní tradici.

Vinklátová (SLK): Spálovskou kapli vzkřísili z ruin, stala se domovem umělců
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Pražský akademický malíř Vladimír Veselý, spálovský chalupář, uspořádal na počátku 90. let ve zruinovaném interiéru první výstavu a položil základ ke každoročnímu výtvarně hudebnímu setkání přátel a milovníků umění, Spálovskému babímu létu. Společnými silami se podařilo připravit každý další rok výstavy obsáhlejší.

„Čím dál víc spolků, ale i jednotlivců se dívá kolem sebe a není jim lhostejný stav kostelů, ale i drobnějších památek ve městech a obcích, kde žijí nebo třeba chalupaří. Vzniká řada iniciativ na jejich záchranu a myslím, že je to tak správné. Lidé si tvoří i tímto způsobem vztah k místu, kde žijí a místní komunita má společný cíl,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výtěžky z dobrovolného vstupného putovaly na postupnou rekonstrukci kaple, na jejíž záchranu přispělo také významně město Semily. To od 7. ročníku Spálovského babího léta převzalo nad kulturním setkáním záštitu společně s občanským sdružením Cervus Semilensis.

Jejich přičiněním byla kaple nemalým nákladem uvedena do původního stavu. Spálovské babí léto se za dobu svého trvání stalo akcí známou a vyhledávanou; počátkem září se do Spálova sjíždějí příznivci umění z celého regionu.

Modlitebna je dnes kazatelnou farního sboru Českobratrské církve evangelické v Libštátě. Na tamní faře je uložen oltářní obraz Cyrila Kutlíka Nanebevstoupení z roku 1888 určený původně pro spálovskou kapli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích