Vládní koalice plní své závazky, přihlásila se k odpovědnému rozvoji obranyschopnosti ČR

3. 9. 2014 10:03

Předsedové koaličních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes podepsali „Smlouvu koaličních stran o zajištění obrany České republiky“. Dokument formuluje dlouhodobé politické představy a závazky, které by měly napomoci vytvořit vhodné podmínky pro udržení a následný rozvoj bezpečnostních schopností České republiky.

Vládní koalice plní své závazky, přihlásila se k odpovědnému rozvoji obranyschopnosti ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády premiéra Bohuslava Sobotky
reklama

V důsledku snižování výdajů na obranu České republiky za předchozích vlád došlo k vážnému zanedbávání obranyschopnosti země. Tím byla také omezena naše schopnost plnit mezinárodní závazky vyplývající především ze členství v NATO. Proto je dnešní podpis politické deklarace zároveň i vážně míněným závazkem koaličních stran věnovat se seriózně a dlouhodobě otázkám obrany země.

Bezpečnost a její dlouhodobé zajištění jsou základem hospodářské prosperity. Při destabilizaci bezpečnosti nedokáže Evropská unie ani Česká republika v jejím rámci udržet sociální stabilitu a rozvoj.

V posledních deseti letech došlo k poklesu rozpočtu resortu obrany z téměř 2 procent HDP na dnešní úroveň zhruba 1 procenta HDP. Koaliční strany se proto na tuto neudržitelnou situaci rozhodly reagovat a v dokumentu se přihlásily k závazku na příští rok stabilizovat financování armády a následně začít postupně navyšovat rozpočet ministerstva obrany ve střednědobém horizontu tak, aby mohl v roce 2020 dosáhnout 1,4 procenta HDP.  Tuto variantu postupného navyšování vnímá koalice jako realistickou jak z hlediska ekonomických možností země tak i potřeb ozbrojených sil.  Zároveň musí ministerstvo obrany zaručit, aby byly finanční zdroje maximálně hospodárné a efektivně využity k posilování schopností ozbrojených sil ČR.

Koalice vnímá otázky obranyschopnosti jako daleko přesahující politické soupeření a sahající daleko za rámec jednoho funkčního období. Proto budou koaliční strany usilovat o co možná nejužší spolupráci s opozičními stranami při jejich řešení.

Smlouvu také koalice chápe jako významný příspěvek k potvrzení podílu České republiky na kolektivní obraně Aliance. Jejím podepsáním vysíláme před summitem NATO jasný signál, který říká, že Česká republika stojí o utužování spojeneckých vazeb v rámci celé Aliance.

Odbor komunikace Úřadu vlády ČR 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vlada.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Tecl: Dopady epidemie se podepisují na psychické i fyzické kondici dětí

22:35 Senátor Tecl: Dopady epidemie se podepisují na psychické i fyzické kondici dětí

Komentář na facebookovém profilu k pandemii a dětem.