Vlašín (SZ): Oslabit ochranu přírody? Evropa říká ne

22.02.2016 5:28 | Zprávy

Výsledek hlasování Evropského parlamentu: většina proti revizi směrnic o ptácích a o stanovištích. Usnesení ze začátku února 2016 získalo podporu od téměř všech poslanců Evropského parlamentu.

Vlašín (SZ): Oslabit ochranu přírody? Evropa říká ne
Foto: David Daniel
Popisek: Mojmír Vlašín

Hlavní argument proti změkčení těchto norem byl, že by to mělo za následek oslabení finanční a legislativní podpory ochrany přírody a bylo by to špatné pro přírodu, pro lidi i pro podnikání. Směrnice jsou také považovány za dostatečně pružné, aby hospodářský rozvoj a ochrana přírody mohly jít ruku v ruce.

V uvedeném materiálu se mj. konstatovalo, že 60% živočichů a rostlin evropského významu a 77% stanovišť je považováno za ohrožené. Parlament nyní požaduje více vhodných opatření na zachování přírody a dostatečné financování a také na soulad s ostatními politikami EU, jako je zemědělství a energetika. Zemědělství je zřejmě jeden z hlavních důvodů úbytku přírodní rozmanitosti. Dále se zde konstatuje, že je třeba prověřit, zda právní předpisy EU o přírodě jsou plně prováděny a efektivně prosazovány ve všech členských státech EU. A také, že je třeba zajistit transparentnost a účast veřejnosti na ochraně přírody.

V poslední době, v souvislosti s migrační vlnou, mají všichni plná ústa provolání o nefunkčnosti Evropské unie, ale stejně jako v ochraně přírody, i v otázce migrační situace jde především o nefunkčnost členských států. Myslím si, že pokud při řešení migrace si stojí Česká republika velice dobře (částečně díky své geografické poloze), naopak v otázce ochrany přírody klesla z pozice premianta, kdy byla dávána za vzor, do pozice repetenta - lajdáka. Jak jinak než lajdáctvím si vysvětlit, když Česká republika, respektive její vláda, v rozporu se všemi fakty a rozumnými argumenty již napotřetí odmítla do seznamu evropsky významných lokalit dát mj. část kaňonu Labe? Ve vládní materiálu je území nazváno Porta Bohemica. A proč pro území Soutok – Podluží, které vláda do seznamu zařadila sice již na první pokus v roce 2004, nebyl náš stát schopen dodnes zajistit přiměřenou ochranu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Šlachta: Učednice Decroix jde ve stopách svých mentorů - Blažka a Bendy

18:02 Senátor Šlachta: Učednice Decroix jde ve stopách svých mentorů - Blažka a Bendy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministryni Evě Decroix.