Vodička (Svobodní): Prasečí chlívek – dar premiéra Sobotky premiérovi Babišovi

04.12.2017 16:14

Pozorně sleduji už přes dvacet let kauzu odkoupení vepřína v Letech u Písku. Začalo to tím, že na místě sběrného kárného tábora pro Romy v období protektorátu byl vybudován v 70. letech 20. století zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín. Ten byl v 90. letech privatizován a provozuje ho akciová společnost AGPI.

Vodička (Svobodní): Prasečí chlívek – dar premiéra Sobotky premiérovi Babišovi
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

V roce 1995 byl v okolí vybudován památník, který byl ještě donedávna ve správě památníku Lidice. Od 90. let se datují snahy vepřín odstranit a vybudovat na tomto místě nový památník. Různí ministři z různých českých vlád občas vyjednávali o odkoupení areálu vepřína. Za těch cca 20 let byly navrhovány ceny od 100 mil. Kč výše.

Nyní byl uskutečněn další krok: akcionáři vepřína zestárli a ochotněji přistoupili na nabídku ministra Hermana (KDU-ČSL) k odkoupení. Vláda nakonec v srpnu letošního roku rozhodla, že je veřejným zájmem odkoupit areál za 450 mil. Kč. Současně premiér souhlasil s navýšením výdajů ministerstva kultury o další sumičku 123 mil. Kč na demolici, úpravy plochy a vybudování nového památníku. Kromě toho bude ještě každoročně vydáno 5,5 mil. Kč na provoz památníku a 4 zaměstnance.

Pro úplnost je ještě nutné dodat, že archeologickým výzkumem bylo dokázáno, že sběrný tábor se rozkládal jen asi na 15% areálu vepřína (dokument ČT v létě 2017).

Nezdá se vám, že tu něco smrdí? Ano, vepříci nemají vůni Gucci nebo Dior. Znalecký posudek na stanovení ceny areálu (roční zisk této asi pětiny AGPI jsou cca 2 mil. Kč) není veřejný, odhad demolice a kalkulace na výstavbu nového památníku není znám. Obec Lety prý nedostala ani korunu na úklid a opravy stávajícího památníku.

Pane odstupující ministře Hermane, takovou investici za peníze daňových poplatníků by vám určitě neschválil ani dalajláma.  A vláda Andreje Babiše (bez důvěry, nebo s ní) bude jistě vědět, jak spravovat prasečí chlívek.

Milan Vodička,
člen Republikového výboru

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

9:29 Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

Projev prezidenta republiky u příležitosti oslavy narozenin Miroslava Grégra