Vondra (ODS): Jak bude vypadat blížící se zima?

01.10.2021 13:57 | Ze sítí
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k hrozícímu nedostatku energie v zimním období

Vondra (ODS): Jak bude vypadat blížící se zima?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

I když strana Zelených nezískala v německých spolkových volbách tak slavný výsledek, jak by odpovídalo její prominenci v médiích, její myšlenky týkající se boje proti klimatickým změnám stejně mezitím přejaly skoro všechny ostatní německé strany. Můžeme snad doufat aspoň v to, že klasicky liberální FDP, která se tentokrát k vládní zodpovědnosti hlásí, je přesměruje do trochu snesitelnějšího ekonomického rámce.

Momentálně nastoupený kurz totiž nevypadá zrovna slibně. Stokrát opakované varování, že přírodní zdroje jako vítr a slunce jsou z principu nespolehlivé, se zase jednou ukázalo jako pravdivé. Letošní léto je jako na potvoru málo větrné, takže větrníky neprodukují, co by měly; dokonce i Severní moře, kde to obvykle „fičí“ v zimě i v létě, je letos mimořádně klidné. Cena elektřiny na energetické burze ve Velké Británii kvůli tomu přesáhla všechny rekordy a vystoupala až na 400 liber za megawatthodinu, několikanásobek loňského průměru. Také v Německu, Itálii nebo Španělsku stoupají ceny elektřiny do závratných výšin, dokonce natolik, že z nich začíná být sociální problém. A zároveň tím přispívají k pocitové i skutečné inflaci.

Nedostatek větru či slunce měly podle evropských plánů správně kompenzovat plynové elektrárny, ale v září 2021 je nedostatkovým a drahým zbožím i zemní plyn. Trh s plynem je totiž globální, ne regionální a ve východní Asii se postcovidová konjunktura postarala o takové zvýšení poptávky po plynu, že všechny volné zásoby zkapalněného plynu proudí tam, americké, arabské i ruské. A přírodní komplikace pokračují. Mohutná řeka Paraná v Brazílii má rekordně nízký stav vody, tudíž je nutno odstavovat tamní vodní elektrárny a téměř dvousetmilionová Brazílie se také zařadila do fronty zemí poptávajících narychlo nějaký ten plyn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…