Vondráček (ANO): Ať předseda vyšetřovací komise Plíšek odstoupí. Svým chováním snižuje její důvěryhodnost

16.08.2017 11:16

Místopředseda poslanecké sněmovny a člen sněmovní vyšetřovací komise Radek Vondráček z hnutí ANO se pustil do předsedy této komise a člena TOP 09 Martina Plíška. Po sérii jeho mediálních vystoupení se Vondráček rozhodl, že Plíška veřejně vyzve, aby odstoupil z pozice předsedy komise.

Vondráček (ANO): Ať předseda vyšetřovací komise Plíšek odstoupí. Svým chováním snižuje její důvěryhodnost
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Radek Vondráček (ANO)

„Žádám pana poslance Plíška teď a udělám to i na jednání, aby odstoupil z funkce předsedy vyšetřovací komise. Svými mediálními vystoupeními nereprezentuje komisi složenou ze zástupců všech parlamentních poslaneckých klubů,“ říká Vondráček a s trochou nadsázky dodává: „Naopak bych se nedivil, kdyby se některá Plíškova vyjádření započítala straně TOP09 do nákladů na předvolební kampaň.“

Navíc je přesvědčený, že i po jednáních komise poslanec Plíšek svým politicky motivovaným chováním práci komise diskredituje. „Když vidím pana Plíška komentovat jednání vyšetřovací komise, nestačím se divit. Opravdu chodíme na stejnou komisi? Vždyť on veřejně zkresluje informace z jednání nebo neříká pravdu,“ upozorňuje Radek Vondráček.

Úkolem komise je prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. „Tato komise ale prakticky řeší jen předsedu hnutí Andreje Babiše. Navíc Martin Plíšek si klidně udělá tiskovou konferenci, kde jako její předseda vypráví novinářům zjištění, která by v zájmu dalšího vyšetřování měla být utajena, a to koho si pozve a v jaké souvislosti. Tím samozřejmě pozvaným osobám dává možnost  se lépe připravit a snižuje možnost něco objektivně vyšetřit,“ zlobí se Vondráček.

Poslední kapkou bylo pro Vondráčka vyjádření Plíška k obsahu žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Subjektivně hodnotil, jak kvalitně je žádost napsaná a některým novinářům prý v neformálním hovoru následně prozradil, z jakých trestných činů mají být oba poslanci z hnutí ANO obvinění. „Je-li to pravda, tak je to naprosto skandální a za hranou. Neveřejný dokument nesmí osoba vázaná mlčenlivostí takto komentovat. V žádném případě nesmí jednostranně  hodnotit obsah něčeho, s čím není veřejnost seznámena a není tak možné na takový komentář věcně reagovat,“ říká místopředseda sněmovny, který nechápe, že se takhle může chovat předseda komise pro vyšetřování úniku ze spisů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN vrátí mediálně kritizované dary a zcela vzdá sponzoringu ze strany firem

16:57 STAN vrátí mediálně kritizované dary a zcela vzdá sponzoringu ze strany firem

Předsednictvo hnutí STAN se na svém dnešním jednání vrátilo k problematice sponzorských darů.