Votava (LEV 21): Vyvraždění obyvatel vesnice My Lai příslušníky americké armády i dnes budí hrůzu

16.03.2016 7:31

Pro jiné válečné události, zapomínáme na ty hrůzy minulé. Před 48 lety 16. března 1968 se vesnice My Lai stala vietnamskými Lidicemi. Vyvraždění obyvatel této vietnamské vesnice americkou armádou i dnes budí hrůzu. Po 48letech si připomínáme masovou vraždu více než 500 vietnamských civilistů, převážně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize U.S. Army. Některé oběti byly před smrtí dokonce mučeny, znásilněny, zohaveny. Zavražděno bylo i 170 dětí ! Šlo o největší zločin americké armády za války ve Vietnamu.

Votava (LEV 21): Vyvraždění obyvatel vesnice My Lai příslušníky americké armády i dnes budí hrůzu
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Je snahou USA na tato zvěrstva americké armády zapomenout. Je přitom zcela zřejmé, že tento masakr americké armády ve Vietnamu nebyl ojedinělým. Přesto za tento zločin byl, jako jediný,  odsouzen poručík William Calley. Původní rozsudek zněl doživotí. Ve vězení však poručík Calley pobyl jen 4 měsíce. Po rozsudku byl prezidentem USA omilostněn. Přesto mu trvalo 40 let, než se omluvil obětem tohoto zvěrstva. 

Tragédie obyvatel vesničky My Lai před  způsobila, že tento masakr díky médiím  probudil americkou veřejnost. Stovky válečných fotografií obletěly svět, se staly svědomím lidstva. Na základě jednání v Paříži byla vietnamská válka ukončena v roce 1975. Vietnam byl sjednocen. Vesnice My Lai se stala symbolem vietnamské války, zároveň symbolem, na který chtějí Američané zapomenout. Na tyto válečné zločiny však zapomenout nesmíme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ferjenčík (Piráti): Připravenost České republiky na krizi je horší, než v roce 2008

12:05 Ferjenčík (Piráti): Připravenost České republiky na krizi je horší, než v roce 2008

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2019 na téma Návrh státního závěrečného účtu Čes…