Votava (LEV21): Šedá myška se brání přijetí EET

13.10.2016 15:10

Tolik diskutovaná Elektronická evidence tržeb (EET) vyvolává panickou hrůzu zejména těch, kteří profitovali na jisté benevolenci státu ve výběru daní. Přiznejme si, že nám to tak trochu vyhovovalo všem. Se tou šedou ekonomikou, s tou přítomnou malou šedou myškou, která užírala ze státní hromádky jsme žili po dlouhá léta. Vyhovovalo nám platit o něco méně, tedy přímo na dlaň, bez účtenky, či faktury, říkajíce, „kdo by se zatěžoval s účetnictvím“. Všichni jsme byli spokojení, jak prodávající, tak i kupující. Jediný, kdo zde tratil, byl český stát. Ale při celkovém součtu, jsme nakonec tratili my všichni, jako občané.

Votava (LEV21): Šedá myška se brání přijetí EET
Foto: Archiv
Popisek: NS - LEV 21

Nástupem Andreje Babiše (ANO)  na ministerstvo financí, se rozčeřila voda v tom klidném bahnitém rybníčku.  S Elektronickou evidencí tržeb (EET) přichází i přes odpor a nářek těch „postižených“, pořádek  do výběru daní. Zákon jistě, není úplně dokonalý, ale jde o zásadní krok v boji proti šedé ekonomice.  Neplacením daní se totiž vytváří i nerovné podmínky v ekonomické soutěži,  či na trhu práce.  

Šedá ekonomika, ve svém důsledku dopadá i na ty, co dnes vystupují s kritikou, či s nářkem na EET. Jejich přiznané příjmy, často patřičně osekané šedou ekonomikou, snižovaly i jejich odvody do zdravotního a sociálního pojištění. Tedy i platby do penzijního systému.  Léta, ale nezastavíme a on řemeslník, hostinský či drobný podnikatel, který sice pracoval pilně celý život a dokonce nebyl nikdy, ani na sociální podpoře, při svém odchodu do důchodu, se ocitá v sociální pasti, tedy na okraji chudoby. Penze spočítaná dle jeho odvodů do sociálního systému mu často nestačí ani na jeho základní životní potřeby. A tak začíná opět nový nářek…

Tak často, pravicovou opozicí, kritizovaný ministr financí Andrej Babiš, do výběru daní zavádí konečně pořádek. A dle výsledků nedávných krajských voleb má přitom podporu českých voličů.  Nezávislými světovými agenturami, je dokonce hodnocen jako nejlepší ministr financí z tzv. nových zemí.

Můžeme být udiveni, můžeme nesouhlasit, ale pořádek v ekonomice by měl být. Ten český poklidný rybník se trochu rozčeřil, kapříci se rozhýbali, také šedá myška zneklidněla, že se bude muset  jít nakrmit někam jinam…. A to je dobře.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Myslíte si, že novou vakcínou přesvědčíte lidi, kteří jsou neočkovaní?

21:27 Pastuchová (ANO): Myslíte si, že novou vakcínou přesvědčíte lidi, kteří jsou neočkovaní?

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 27. ledna 2022 – interpelace ministra Válka k podpoře očková…