Vyhnánek: Podařilo se nám unikátní kruhovou scénu zachránit

12.06.2021 21:15

V areálu Výstaviště Praha se aktuálně koná kompletní obnova, v rámci ní se podařilo zachránit také unikátní divadlo Spirála. Od povodní v roce 2002 objekt chátral a s jeho obnovou přišlo až nynější vedení Prahy. V těchto dnech si budovu k rekonstrukci převzala stavební firma. Znovu otevřít by se divadlo mělo ve druhé polovině příštího roku. Z bývalé zkušebny navíc nově vznikne druhý sál a zlepší se zázemí pro herce.

Vyhnánek: Podařilo se nám unikátní kruhovou scénu zachránit
Foto: repro/prahatv.eu
Popisek: Pavel Vyhnánek

„Už to vypadalo, že to s divadlem Spirála špatně dopadne. Někdejší slavná scéna, kde tisíce Pražanů viděly třeba muzikál Jesus Christ Superstar, od povodní skoro dvacet let chátrala. Je ostuda, že to tak politici nechali a v minulém volebním období dokonce posvětili demoliční výměr na celou stavbu. Nám se podařilo unikátní kruhovou scénu zachránit a připravit její nové využití. Zůstanou samozřejmě slavné spirálové rampy obepínající jeviště. Nově otevřeme ještě druhou scénu z bývalé zkušebny a vybavíme oba prostory dnešními technologiemi,” řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má areál Výstaviště Praha v gesci.

Rekonstrukce zahrnuje výměnu střechy, opravu obvodového pláště a opravu výtahu spojujícího suterénní zázemí pro herce a střechu, pod níž současně vznikne prostor pro ubytování hostujících herců. Vedle přibude také nízká prstencová přístavba se zatravněnou střechou, která bude sloužit jako zákulisí. Posudky ukázaly, že navzdory opuštění stavby s povodněmi v roce 2002 nedošlo k narušení statiky. Celkové náklady by se měly pohybovat okolo 153,2 milionů korun a zahrnují i potřebné technologie.

Počítá se s kapacitou 550 diváků v galerii a až 300 diváků v nové scéně v podzemí. Vedle divadla budou sály sloužit také pro koncerty, konference, talk show a další komerční akce, aby si na sebe divadlo vydělalo.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15905 lidí

Náměstek Pavel Vyhnánek připomněl, že velkou zásluhu na záchraně divadla má architekt Tomáš Kulík. „To on za zachování stavby dlouhá léta nejvíce bojoval a bez něj bychom možná už neměli co zachraňovat. Zahájení rekonstrukce se pan architekt bohužel nedožil, protože před necelým rokem náhle zemřel. Vzpomínám na něj a mám radost, že se mi podařilo dostát slibu, který jsem mu kdysi dal, a že závěr svého života pan architekt Kulík strávil projektováním generální rekonstrukce a záchrany své ikonické stavby,” doplnil Pavel Vyhnánek.

Právě Tomáš Kulík patřil s Jindřichem Smetanou, Janem Loudou a Zbyškem Stýblem ke skupině architektů, kteří panoramatické kino v roce 1991 přestavěli na novou divadelní scénu.

S architektem Tomášem Kulíkem připravoval tým Výstaviště Praha rekonstrukci dva roky. „Konzultovali jsme další provoz divadla, mluvili s lidmi, kteří v něm působili, snažili jsme se i zapojit všechny potenciální uživatele a zohlednit jejich požadavky, abychom pak Spirálu mohli využívat opravdu plnohodnotně. Věřím, že jsme nakonec došli k zadání, které bude skvěle fungovat. Do Spirály se vrátí kompletní divadelní technologie, doplní se chybějící technologické zázemí, dojde k zásadnímu vylepšení komfortu pro účinkující, kteří paradoxně byli v původním divadle dost omezeni, a vůbec se nám podařilo rozšířit její potenciál o dost dál, než jak byla v roce 1991 zamýšlena. Pro mě je to i osobní záležitost, v roce 2002 jsem ve Spirále pracoval jako elév u produkčního týmu tehdejšího posledního představení Romeo a Julie. Takže se moc těším na návrat do srdcového prostoru,” prohlásil předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Podporujeme především mateřské školky, tedy kvalitní předškolní péči

13:36 Aulická Jírovcová (KSČM): Podporujeme především mateřské školky, tedy kvalitní předškolní péči

Projev na 113. schůzi Poslanecké sněmovny 28. července 2021 k zákonu o poskytování služby péče o dít…