Vysloužil: Vládní koalice by měla podepsat programové prohlášení

21.06.2013 8:51

Situace na politické scéně je i nadále poměrně nejistá, i když se zdá, že řešení celé krize se rýsuje. Tomu napovídá i představení kandidátky ODS na premiérku, kterou je Miroslava Němcová.

Vysloužil: Vládní koalice by měla podepsat programové prohlášení
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Přesto nyní další vývoj leží na bedrech jak ODS, tak koaličních stran a samozřejmě prezidenta republiky. Politická i veřejná diskuze se ale dle mého názoru v posledních dnech až příliš zaměřila výhradně na personálie. Rád bych k této diskuzi přidal jiný rozměr. A tím je program a cíle možné nově jmenované vlády, která bude do řádných voleb v příštím roce tuto zemi spravovat. To totiž považuji za minimálně stejně podstatné, ne-li podstatnější, než kdo bude v jejím čele stát. A to i přes to, že si Miroslavu Němcovou, kterou znám jako slušnou a zkušenou političku s nepopiratelným morálním kreditem, jako předsedkyni vlády určitě umím představit.

V současné situaci osobně považuji za nejrozumnější řešení krize vytvoření vládní koalice, která se bude nadále věnovat práci na schvalování, dopracovávání nebo tvorbě zákonů a novel, které jsou pro Českou republiku klíčové. Přes vážnost situace nepovažuji za vhodné, aby byla naše země z hlediska chodu státní správy paralyzována při nejlepším několik měsíců tím, že budou vypisovány předčasné volby, bude vedena kampaň, následně povolební vyjednávání…

Zároveň jsou pro mne ale u možné současné vládní koalice nejdůležitější cíle, které si stanoví, a schopnost jejich dosažení.

Jako nezařazený poslanec proto volám po tom, aby případná vzniklá vládní koalice vytvořila a podepsala jasné programové prohlášení. Je potřeba si uvědomit, že vláda vzniklá v tuto chvíli dohodou stávajících koaličních stran a nezařazených poslanců bude mít před sebou pouze 11 měsíců vládnutí. A je více než pravděpodobné, že vláda se v poslanecké sněmovně bude opírat o velmi křehkou většinu, nejspíše 100 poslanců. Aby bylo zajištěno skutečně efektivní vládnutí této koalice, které nebude založeno na počítání a shánění hlasů před každým hlasováním, je nutné si v programovém prohlášení jasně stanovit, co bude koalice prosazovat, a kdo je její součástí. Programové prohlášení vlády by mělo být dokumentem s konkrétními cíli, programovým plněním a s podpisy jak zástupců koaličních stran, tak nezařazených poslanců koalici podporující. Pak bude mít taková vláda skutečně smysl.    

Máme před sebou ještě mnoho práce a mnoho potřebných zákonů. Patří mezi ně bezesporu zákon o státním rozpočtu na příští rok i agenda řešení povodňových škod a obnova zasažených oblastí. Z mého „soudku“ bych mohl jmenovat několik zákonů a novel souvisejících s prevencí proti nelegálnímu alkoholu na našem trhu a tudíž proti podobným tragédiím, jakou byla metanolová kauza v loňském roce. Tragédie, při které doposud zemřelo již 45 lidí a mnoho dalších si odneslo trvalé následky na zdraví. Dále pak mnou a mým týmem dlouhodobě připravovanými legislativními změnami v oblasti ochrany duševního vlastnictví, které souvisí s autorskými právy. A celá řada dalších důležitých věcí čekajících na schválení či diskuzi, které stojí za to dotáhnout do konce.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Vysloužil - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Vizionář českého porodnictví. Legenda

7:29 Premiér Babiš: Vizionář českého porodnictví. Legenda

Komentář na facebookovém profilu k Antonínu Pařízkovi.