Vystrčil (ODS): Visegrádská čtyřka by mohla v rámci EU více akcentovat oblast lidských práv a svobod

13. 1. 2021 17:33

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil se zúčastnil online konference předsedů parlamentů zemí Visegrádské skupiny, která byla věnována blížícímu se 30. výročí jejího založení a aktuálním mezinárodním otázkám včetně pandemie covid-19.

Vystrčil (ODS): Visegrádská čtyřka by mohla v rámci EU více akcentovat oblast lidských práv a svobod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Visegrádská čtyřka by podle Miloše Vystrčila mohla vzhledem ke společné historické zkušenosti s totalitou do budoucna více akcentovat oblast lidských práv a svobod i v rámci Evropské unie. V souvislosti s koronavirovou krizí za společné priority považuje boj proti dezinformacím, posílení evropské soběstačnosti v produkci ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu a zvažování míry nezbytnosti restriktivních opatření na ochranu veřejného zdraví.

Anketa

Je nemorální chodit na oběd či pivo do hospody, když je to teď zakázané?

hlasovalo: 8365 lidí

„Na rozdíl od západních demokracií dobře víme, jak se žije v totalitě a jakým způsobem je potřeba se proti ní postavit,“ vysvětluje předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Třeba i díky tomu, co jsme viděli v poslední době v Americe, je třeba si to připomínat a možná, že bychom v oblasti lidských práv a svobod mohli Evropskou unii i více obohacovat, protože důsledky jejich omezování známe lépe než ostatní.“

V rámci diskuze o aktuálních zahraničních otázkách se přední zástupci legislativních sborů visegrádských zemí jednoznačně shodli, že je potřeba nadále solidárně podporovat běloruskou opozici a úsilí zemí západního Balkánu o evropskou integraci.

Role hostitelů online konference se ujali představitelé Polska, které momentálně Visegrádské skupině předsedá: předsedkyně Sejmu Elzbieta Witek a předseda Senátu Tomasz Grodzki. Setkání se na české straně účastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, Maďarsko zastupoval předseda Národního shromáždění László Kövér, Slovensko pak předseda Národní rady Boris Kollár. Přítomní zákonodárci ocenili přínosy regionální spolupráce, kterou se daří díky platformě sdružující čtyři země střední Evropy již 30 let realizovat, ať už na vládní či meziparlamentní úrovni.

Naposledy se předsedové parlamentů zemí V4 osobně sešli v Praze 17. listopadu 2019 na pozvání předsedy Senátu Jaroslava Kubery při příležitosti oslav výročí 30 let od sametové revoluce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus (Trikolóra): Ohrožujeme zdravé a ekonomicky likvidujeme lidi po statisících

16:39 Klaus (Trikolóra): Ohrožujeme zdravé a ekonomicky likvidujeme lidi po statisících

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 19. ledna 2021 k strategickému přístupu řešení epidemie