Zajíčková (ODS): Končí kontaktní centrum pro drogově závislé ve spodní části Plzeňské

27.07.2022 11:28 | Tisková zpráva

V Praze 5 fungují dvě ze tří pražských kontaktních center pro drogově závislé. Jedno z nich ke konci tohoto roku končí. Radnice vypověděla nájemní smlouvu kontaktnímu centru pro drogově závislé v Mahenově ulici u tramvajové zastávky U Zvonu. Ta se dočká postupné revitalizace.

Zajíčková (ODS): Končí kontaktní centrum pro drogově závislé ve spodní části Plzeňské
Foto: ods.cz
Popisek: Renáta Zajíčková

Rada městské části na svém zasedání dne 25. 7. 2022 schválila vypovězení nájemní smlouvy neziskové organizaci Progressive, která poskytuje služby drogově závislým v ulici Mahenova v blízkosti Husových sadů v Košířích. K výpovědi nájemní smlouvy došlo poté, kdy společnost Progressive odmítla návrh kompromisní dohody. Ta původně navrhovala možnost fungování centra do konce roku 2023.

„Organizace Progressive u nás roky odvádí záslužnou práci, bohužel, bez adekvátní podpory hlavního města je kontaktní centrum uživateli drog dlouhodobě přetížené. To samozřejmě negativně ovlivňuje jak náš veřejný prostor, tak kvalitu života místních, za kterými stojíme. Řešení vidíme v přesunu centra na vhodnější místo, kde jeho činnost opět podpoříme,” komentuje tento krok městské části Praha 5 její starostka Mgr. Renáta Zajíčková (ODS).

Starostka Zajíčková dlouhodobě upozorňuje na fakt, že pouliční uživatelé drog jsou narůstajícím problémem celé metropole. Praha podle ní nutně potřebuje funkční síť adiktologických služeb, nikoli nesystémové dlouhodobé přetěžování jedné městské části. Praha 5 proto v minulém roce předložila společnou deklaraci s Prahou 1 a Prahou 2 deklaraci, ve které vyzvala hlavní město k řešení problému a nabídla pomoc a postavila se také za několik stovek místních občanů, kteří se k požadavkům připojili formou petice.

  „Jsem rád, že se věci hnuly a věřím, že bude Mahenova ulice opět čistým, příjemným a hlavně bezpečným místem pro život. Není možné, aby poměrně malá skupina lidí  svým chováním omezovala a často ohrožovala běžný život občanů v rezidentních částech města. Chceme se zase vracet do svého domova bez obav. Těšíme se na čisté ulice, parky, bezpečnost místních občanů a hlavně našich dětí,“ říká člen petičního výboru Jan Vondráček 

„Vedení hlavního města jsme společně s odborníky i aktivními občany přesvědčili k restartu pražské protidrogové sítě a přesunu center na metodicky vybraná místa, tedy tam, kde nebudou mít negativní vliv na každodenní život obyvatel. Takzvané “síťování” těchto zařízení je běžné v západních metropolích a popisuje ho i nedávno vydaná vládní Koncepce rozvoje adiktologických služeb, ” dodává starostka.   

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

22:12 Okamura (SPD): Vzdát se míru znamená zemřít pro Ukrajinu, řekl Orbán

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru na Ukrajině.