Žák: Ministerstvo dopravy zpřísní dohled nad vícepracemi na dopravních stavbách

22.07.2013 19:06

Ministr dopravy Zdeněk Žák se dnes se zástupci podřízených investorských organizací dohodl na přísnějším dohledu nad vícepracemi, které navyšují náklady státu na dopravní stavby. Ministr tak reagoval mimo jiné na zastavení prací v modernizovaném úseku D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší.

Žák: Ministerstvo dopravy zpřísní dohled nad vícepracemi na dopravních stavbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák
reklama

„U každé vícepráce bude na rozdíl od minulosti uveden takzvaný pachatel, budeme tedy chtít vědět, kde je příčina a co způsobuje danou vícepráci,“ uvedl Žák.

Se zástupci podřízených organizací ministerstva dopravy se dohodl celkem na sedmi bodech, které by do budoucna měly omezit navyšování nákladů staveb.

Vícepráce budou schvalovány dopředu, nikoliv až se zpožděním. Nebude možné je účtovat v balíku, ale pouze tak, aby byla prokázáno každé jednotlivé navýšení ceny. Už v době administrace vícepráce z ní bude vyvozován nejen systémový závěr, ale i pracovně-právní a trestní odpovědnost. Pokud bude důvodem chyba v projektu, bude stát striktně vyžadovat, aby odpovědnost nesli projektanti, včetně náhrady škody.

Ministr dopravy Zdeněk Žák v sobotu vyzval firmu OHL ŽS k okamžitému a bezpodmínečnému obnovení přerušených prací na modernizaci D1 v úseku Velká Bíteš - Lhotka. Vyzval také ředitele ŘSD Davida Čermáka k neprodlené přípravě všech možných variant řešení, včetně okamžitého vypovězení smluv se zhotovitelem, vyklizení prostoru stavby a obnovení provozu v krizovém stavu.

„Na místo úseku, kde došlo k zastavení prací, v úterý ráno vyrazí kontrola, která provede zhodnocení, jak vypadá situace na místě, jestli firma skutečně zahájila práce, a nejde jen o divadlo,“ prohlásil Žák po dnešním jednání se zástupci investorských organizací MD. Kontrolu zajistí vysocí představitelé MD i podřízených organizací. Zúčastní se jí 1. náměstek MD Lukáš Hampl, ředitel SFDI Tomáš Čoček, generální ředitel ŘSD David Čermák a tým expertů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo dopravy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU podporujeme svobodné Bělorusko, tamní disidenty podpoříme dopisy

12:28 SPOLU podporujeme svobodné Bělorusko, tamní disidenty podpoříme dopisy

Koalice SPOLU vyjadřuje podporu politickým oponentům a disidentům v Bělorusku. Po setkání se Svjatla…