Žaloudík (ČSSD): Černé díry nebo temná zákoutí zdravotnictví?

22. 4. 2016 6:27

Znáte situace, kdy se těžko argumentuje, zda jde o černé díry nebo jenom temná zákoutí nebo přitemnělé štěrbiny, kde jsou, jak jsou rozloženy apod., protože při sedmi druzích našeho zdravotnictví, státního, krajského, městského, obrana, charita, velké řetězce a malé skupiny nebo jednotlivci, při sedmi pojišťovnách u každého řešení nastává teoreticky 49 situací a odpovědět potom v jedné větě, kde jsou rezervy, nemusí být snadné.

Žaloudík (ČSSD): Černé díry nebo temná zákoutí zdravotnictví?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Žaloudík.

„Znáte situace, kdy se těžko argumentuje, zda jde o černé díry nebo jenom temná zákoutí nebo přitemnělé štěrbiny, kde jsou, jak jsou rozloženy apod., protože při sedmi druzích našeho zdravotnictví, státního, krajského, městského, obrana, charita, velké řetězce a malé skupiny nebo jednotlivci, při sedmi pojišťovnách u každého řešení nastává teoreticky 49 situací a odpovědět potom v jedné větě, kde jsou rezervy, nemusí být snadné,“ uvedl při projednávání v Senátu návrhu zákona o zdravotních službách.

Senát nakonec schválil novelu tohoto zákona, což umožní mimo jiné vytvořit Národní registr hrazených zdravotních služeb s využitím výkazů již léta odevzdávaných zdravotním pojišťovnám a modernizuje další databáze. Novela podle názoru senátora Jana Žaloudíka zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. „Firmu nebo veřejné zařízení není možno řídit, jestliže nemáte informace o skutečných tocích jednak výkonů, které se tam udávají, jednak o nákladech, platbách a dluzích a případně o účastnících,“ dodává senátor Žaloudík.

Novela také zřizuje Národní diabetologický registr a Národní registr intenzivní péče. Podle Jana Žaloudíka představuje diabetes velký problém všech rozvinutých společností. Mít určitý přehled o trendech, ale také o nákladech a výsledcích je v zájmu společnosti, aby byly podchyceny trendy v souvislosti s diabetem.

Vznikne rovněž nový neveřejný registr zdravotníků. Bez registru je totiž obtížné sledovat demografický a kapacitní vývoj populace zdravotnických profesionálů, analyzovat dostupnost jejich služeb pro lidi nebo předvídat potřebné vzdělávací kapacity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Plošná regulace pracovní doby by poškodila celé hospodářství

17:17 Skopeček (ODS): Plošná regulace pracovní doby by poškodila celé hospodářství

Komentář na facebookovém profilu k diskusi o zkrácení pracovní doby