Zdechovský (KDU-ČSL): Český řidič dostal ve Velké Británii za pašování migrantů 10 let

13.12.2019 20:16

Tento týden byl ve Velké Británii k 10 letům vězení za údajné pašování migrantů odsouzen český řidič kamionu Jan Žiga z Litvínova. Uvěřil pochybné nabídce jednorázového převozu matrací z Belgie do Británie, za což měl po dovezení zboží dostat 500 liber (zhruba 15 000 Kč).

Zdechovský (KDU-ČSL): Český řidič dostal ve Velké Británii za pašování migrantů 10 let
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Případ se stal 9. června, a to u francouzského města Coquelles. Britové našli ve voze za umně skrytou přepážkou 21 Afgánců. Osobně o případu pana Žigy vím od letošního července, kdy se s námi spojila jeho přítelkyně. Rodině jsme pak pomáhali řešit celou situaci s úřady a advokátem,“ říká k případu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jež se dlouhodobě snaží řidičům kamionu pomáhat.

Běžence objevili až britští pohraničníci poté, co řidič prošel všemi kontrolami na francouzské straně i kontrolou se psi na britské straně. Podezření vzniklo až při náhodném rentgenování vozů, kdy jeden z 8 snímků ukázal nezvyklou dutinu a došlo proto k podrobné kontrole. Zdechovský připomíná, že za podobný čin dostali dva čeští řidiči ve Francii 2 roky odnětí svobody. Už tyto tresty ale byly nezvykle vysoké, v Anglii řidiči dosud dostávali jen velmi vysoké pokuty.

„Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde jej rodina bude moci snáze navštěvovat,“ doplňuje Zdechovský. Ten je v kontaktu s českými i britskými úřady a o celé kauze informoval i ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Nemám problém vyměnit ministra, pokud se ukáže, že v něčem zásadně selhal

19:11 Premiér Babiš: Nemám problém vyměnit ministra, pokud se ukáže, že v něčem zásadně selhal

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne