Zdechovský (KDU-ČSL): Čína by měla trvale zakázat mokré trhy

25.03.2020 9:12

Současná pandemie COVID-19 má s největší pravděpodobností opět původ na čínských mokrých trzích – stejně, jako se odsud rozšířil okolo roku 2002-3 virus SARS.

Zdechovský (KDU-ČSL): Čína by měla trvale zakázat mokré trhy
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Na jednom místě jsou na nich při nulové hygieně držena různá divoká živá i mrtvá zvířata, která by se ve volné přírodě spolu, nebo dokonce s člověkem jen těžko setkala. Lidovci proto vyzvali přední české a evropské politiky, aby vyzvali čínskou vládu k trvalému vymýcení této stále nebezpečnější praxe.

„Čínská lidová republika už přijmula dočasný zákaz mokrých trhů. Podobná opatření ale udělali i při minulých epidemiích, aby je následně brzy opět zrušili. Kromě toho, že jsou tyto trhy obrovským byznysem, jsou totiž i součástí tamní kultury. Navíc různá vzácná zvířata používají i jako zázračná léčiva nebo afrodiziaka,“ vysvětluje aktuální situaci lékař Josef Bazala (KDU-ČSL), který je spoluiniciátorem české petice k zákazu trhů.

„Pokud chceme do budoucna zabránit další epidemii, je nutné Čínu nejen oslavovat za aktuální dodávky potřebných roušek, ale i trvat na vymýcení této nebezpečné praxe,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už oslovil předsedy evropských institucí i českou vládu, aby se připojili k apelu na Čínu.

„Vím, že pro Čínu trvalá regulace nebude jednoduchá k prosazení, ale opravdu bych nepodceňoval sílu mezinárodního tlaku,“ doplňuje Zdechovský, který 5 let působil v delegaci EU pro Čínskou lidovou republiku. Společně s Bazalou jsou oba přesvědčeni, že by se zároveň s řešením současné krizové situace mělo začít pracovat i na preventivních opatřeních k tomu, aby brzy z Číny nepřišla další nová pandemie.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Vláda schválila novelu umožňující další kontrolu dronů

9:15 Ministr Havlíček: Vláda schválila novelu umožňující další kontrolu dronů

Vláda schválila novelu zákona o civilním letectví, která doplňuje nedávno zavedená evropská pravidla…