Zdechovský (KDU-ČSL): Důkazy ukazují, že v Norsku dochází k systémové chybě

20.02.2015 12:50

Ve středu 18. února se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) setkal společně s hejtmanem Královéhradeckého kraje a dalšími představiteli kraje s prezidentem Milošem Zemanem.

Zdechovský (KDU-ČSL): Důkazy ukazují, že v Norsku dochází k systémové chybě
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský
reklama

Europoslanec Zdechovský a prezident Miloš Zeman si potvrdili společný názor a postup v případě pomoci navrácení dětí českým rodinám v Norsku a Rusku.

"Důkazy ukazují, že v Norsku dochází k systémové chybě. Děti jsou často odebírány na základě neúplných podkladů, popřípadě nedůvěryhodných výpovědí svědků. Jsem velmi rád, že máme s panem prezidentem stejný názor. Česká republika využije všech dostupných nástrojů k tomu, aby pomohla Evě Michalákové k navrácení svých dvou synů do její péče," popsal Zdechovský po pracovním setkání s prezidentem Zemanem v Hradci Králové a dodal, že norská sociální služba Barnevernet hrubě pochybila a na místo spolupráce s rodinou došlo k ukvapenému odebrání dětí.

Odebírání dětí od rodičů je nepřípustné

Případ Aničky Hromádkové se táhne roky. V roce 2008 v rámci rozvodového řízení svěřil český soud svým předběžným opatřením dívku do péče otce, její matka (původem z Ruska) ale s dcerou vycestovala do země svého původu a už se nevrátila. Otec se od té doby marně domáhá vrácení své dcery do Česka.

Rozsudek, jímž byla Anna Hromádková svěřena do výchovy jejího českého otce, nabyl právní moci v roce 2012, ruské soudy jej však neuznaly a dívka zůstala s matkou. Úřady v Rusku dlouhodobě zastávají názor, že matka s dcerou vycestovaly do vlasti zcela legálně. Anně udělily ruské občanství.

"Tyto případy se už nebudou opakovat. Evropský parlament schválil minulý týden přistoupení Ruska a dalších sedmi států k Haagské úmluvě o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí," informoval Zdechovský. Zároveň ocenil postoj pana prezidenta a jeho snahu v pomoci českým rodinám v zahraničí.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš Zdechovský - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majerová Zahradníková (Trikolóra): Německo začíná vyvíjet tlak na země V4

7:33 Majerová Zahradníková (Trikolóra): Německo začíná vyvíjet tlak na země V4

Komentář na facebookovém profilu k německému předsednictví v EU