Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci podpoří boj proti rozšíření polského dolu Turów

03.02.2020 15:11

Na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky, se nachází hnědouhelný důl Turów. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Polská strana ale dělá vše proto, aby rozšířila těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což bude mít prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod.

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci podpoří boj proti rozšíření polského dolu Turów
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Je skandální, jak polská strana nadále zlehčuje negativní dopady těžby a aktuálně dokonce povolila pokračovat v přípravách rozšíření. I přes fakt, že se ještě vůbec nevyrovnali s námitkami české strany. Už jsem proto oslovil několik německých kolegů a dále kolegy v petičním výboru, aby se situací začali zabývat,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už v listopadu poslal interpelaci k Evropské komisi, v níž požadoval vyjádření ke sporu.

Polsko námitky České republiky arogantně ignoruje

„Komise nám bohužel ještě stále neodpověděla, ačkoliv si téma životního prostředí stanovili jako hlavní prioritu. Od oslovených kolegů mám ale pozitivní zpětnou vazbu a věřím proto, že téma dostaneme na jednání pléna,“ doplňuje Zdechovský a zdůrazňuje, že v tomto konkrétním případě se skutečně nejedná jen o polský národní problém, protože rozšíření bude mít zásadní vliv na životní prostředí obyvatel hned tří členských států EU najednou.

Podle europoslance Zdechovského dosavadní intenzivní bilaterální jednání nepřinesly žádnou uspokojivou dohodu. K hledání řešení se proto připojí i europoslanci. Odmítnutím vypořádat se s námitkami české strany došlo podle právního rozboru, který má Zdechovský k dispozici, k porušení primárního i sekundárního práva EU, protože státy by spolu měly spolupracovat.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláha (ANO): Pro mě to je z řad komunistů návrh na nový třídní boj

16:31 Bláha (ANO): Pro mě to je z řad komunistů návrh na nový třídní boj

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 17. září 2021 k zákoníku práce