Zdechovský (KDU-ČSL): Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné, až budou povinné

06.11.2018 10:58 | Zprávy

Migrace je základní lidské právo a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.

Zdechovský (KDU-ČSL):  Globální pakty o migraci jsou tak (ne)povinné, až budou povinné
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

V současné době plní média zpráva o tom, že se rakouský kancléř Sebastian Kurz rozhodl neposlat do Marrakéše zástupce Rakouska, aby podepsali tzv. Globální pakt o bezpečné, řízené a pravidelné migraci, který vznikl na půdě OSN, a na jehož dodržování by měla dohlížet UNHCR, tedy Rada OSN pro lidská práva.

Jsem rád, že se tak děje, protože se jedná o jednu z mezinárodních smluv, ke které by se měla vést celospolečenská diskuze. Ale doteď se nevedla. Osobně jsem se o ni pokoušel poté, co jsme o paktu hlasovali v Evropském parlamentu. Hlasoval jsem proti už na Výboru LIBE a i na plénu jsem vystoupil se striktně odmítavým postojem. Varující tiskovou zprávu lidovců tehdy ale média bohužel naprosto ignorovala a nebýt několika aktivistů, kteří si zprávu přečetli, vláda by ji v tichosti přijala.

Nezávaznost, kterou se zavážeme

Někteří lidé říkají, že pakty (jsou dva, ještě existuje Globální pak o uprchlících, proto se občas mluví o „globálním kompaktu“, kdy jsou zahrnuty i Newyorská deklarace a Marrakéšská deklarace) jsou nezávazné a klidně to tedy podepsat můžeme, ať všem ukážeme, že nám záleží na dodržování lidských práv... K tomu bych řekl, že deklarace nezávazné skutečně jsou, slovem pakt už je ale myšlena smlouva, a např. podle člena Stálého rozhodčího soudu v Haagu, docenta Vladimíra Balaše, už teď o mezinárodní smlouvu skutečně jít má a měla by tak být nadřazena českým zákonům podobně, jako to bylo u jiných smluv od OSN.

I kdyby to mělo být rozhodnutím vlády jinak, pořád bude platit velmi dobrý postřeh německého Die Welt: „V dokumentu je na jednu stranu ujišťováno, že obsah by neměl být zavazující, protože se počítá s tím, že státy mají suverénní právo, aby si svou azylovou politiku určovaly samy. Na druhou stranu v (34 stránkovém) dokumentu najdeme 87x slova jako „zavazujeme se“ nebo „povinnost“, a to v souvislosti s migranty, jejichž počet je celosvětově odhadován na 250 milionů.“

O tom, jak moc je vše nezávazné, nás mohou přesvědčit i reakce z OSN a od dalších levicově smýšlejících politiků na rakouské odmítnutí. Zvláštní vyslankyně OSN pro otázky mezinárodní migrace Louise Arbour v rozhovoru pro německý Der Tagespiegel ostře zkritizovala Rakousko, a to proto, že přece už souhlasilo s Newyorskou a Marrakéšskou deklarací, text paktů připomínkovalo, tak jak se teď prý může opovážit nesouhlasit. K tomu vypočítala další smlouvy, ke kterým Rakousko v minulosti také přistoupilo. Takže opravdu je vše dobrovolné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Učitelům přeji pevné nervy

10:21 Schillerová (ANO): Učitelům přeji pevné nervy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu platů učitelů během čtyř let Fialovy vlády