Zdechovský (KDU-ČSL): Jednání Norska v kauze Michaláková je skandální a absurdní zároveň

23.05.2015 8:27

Jaký rozdíl je mezi Norskem a Ruskem? Žádný. Obě země si něco jiného myslí, něco jiného hlásají a něco jiného dělají.

Zdechovský (KDU-ČSL): Jednání Norska v kauze Michaláková je skandální a absurdní zároveň
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Poté, co nám opakovaně bylo norskou stranou slibováno prošetření celé kauzy, a že Norsko nechce v žádném případě české děti adoptovat, přichází z Norska zpráva o tom, že mladší syn má být adoptován a matka má být zbavena svých rodičovských práv. Otci, který o děti dříve nejevil zájem, mají naopak zůstat práva na výchovu staršího syna.

Celá situace je absurdní a skandální. To vše je důsledek odebrání dětí na základě obvinění, která se ukázala jako nepodložená. Děti ale matce navráceny nebyly a kauza se vleče už čtyři roky. Absurdita na druhou a navíc mezinárodní skandál a ostuda pro Norsko, které odmítá přiznat chybu, vrátit děti a omluvit se. 

Když by Eva Michaláková tak špatná matka, proč tedy může pracovat v norské školce a starat se o dceru svého norského přítele? Proč úřady nedovolují zveřejňovat fotky svých dětí biologické matce a pěstouni jejich fotkami zaplavují facebook? Proč matka o svých dětech mluvit nemůže a nemůže jim poslat dárky a pěstouni je mohou dárky zahlcovat? Odpovědí jsme se nedočkali.

Norsko se tak svým jednáním připravilo o důvěryhodnost. Slibovalo ústy velvyslankyně, že nebude přikročeno k adopci a že důvod, proč nekomunikuje o svých pochybeních je ten, že by medializace kauzy byla jen na škodu. Nyní ale norská strana svůj slib zcela bezostyšně porušuje, když tvrdí, že se k těmto krokům odhodlala právě kvůli medializaci celé kauzy. A to nejhorší nakonec. Pokud s adopce neuskuteční, mají být zrušena veškerá setkávání obou dětí s matkou. Lze tak hovořit o dvojím norském podrazu.

Vzhledem k tomu, že začínají prosakovat zprávy o masivním odebírání romských dětí, čekal bych od Norska spíše ochotu přiznat chybu a zahájit nápravu. Situace se už začíná stávat neúnosnou a doufám, že Norové si konečně uvědomí neudržitelnost svého jednání, kterým škodí své vlastní reputaci na mezinárodní scéně a samozřejmě i těm, kteří jsou postiženi prokazatelnými pochybeními norské sociálky.

Jestli někteří naši představitelé dosud hledali způsoby, jak se vyhnout jakýmkoli razantním řešením týkající se dětí v Norsku, tak nyní opravdu nastal čas jednat. V sázce totiž nejsou pouze dvě děti, ale pověst celé České republiky. Stát má především chránit své vlastní občany, ale dosud neudělal v tomto případě téměř nic. Tedy, když pomineme pomlouvání paní Michalákové a jejího manžela v českých médiích.

Je třeba dát Norsku jasně najevo, že nehodláme přistoupit na jeho povýšeně arogantní jednání s ostatními zeměmi, jen kvůli tomu, že naše životní úroveň je nižší než norská. Chtěli jsme jen férový přístup bez podrazů, ale dostalo se nám od Norská podrazů hned několik. Proto bude muset nést za své jednání důsledky. Tady se už nehraje o image celé severské země, která je nadlouho nenapravitelně zničena. Ale i o vnímání Norska jako neseriózního partnera a státu, kde čestné slovo a spravedlnost nemají žádnou váhu.

Přeji hezký den a veselou mysl.

Tento článek vyšel dne 21. května 2015 v rubrice Názory v Mf Dnes, pro kterou byl výhradně určen.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Dnes jsem získal 2. místo na kandidátce KDU-ČSL. Jedeme dále
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09:  Odmítáme šikanu podnikatelů prostřednictvím nesmyslných zákonů

13:29 TOP 09: Odmítáme šikanu podnikatelů prostřednictvím nesmyslných zákonů

TOP 09 prosazuje další změny zákonů, které před dvěma lety zařadila na tzv. Seznam nesvobody. Poslan…