„Obvinit rozvádějícího se nebo rozvedeného otce z pohlavního zneužívání dítěte je snadná cesta, jak matka může velmi efektivně zabránit jejich vzájemnému kontaktu,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se dlouhodobě zabývá tématy opatrovnické agendy. Podle jeho zkušeností je v současné chvíli většina těchto případů řešena úplným zákazem styku obviněného rodiče s dítětem, kdy v případě prokázání křivého obvinění bývá druhý rodič soudem jen napomenut, případně dostane ještě symbolickou pokutu, ačkoliv legislativa umožňuje uložit trest až ve výši 6 let odnětí svobody
„Z podstaty věci samozřejmě nejde brát žádné z těchto obvinění na lehkou váhu, bude ale přínosné si vyjasnit, jak postupovat v případech, kdy je téměř jasné, že se jedná pouze o účelové jednání jednoho z rodičů,“ doplňuje senátorka Miluše Horská. Za tímto účelem proto na konferenci vystoupí jak odborníci z kriminalistické praxe, tak i zástupci sociálních pracovníků, neziskových organizací a soudů, kteří přiblíží, jaké vlastně mají v těchto případech možnosti a pravomoce. „Věříme, že se tak podaří vyvrátit některé mýty a ukáže se cesta, která bude co nejšetrnější k dítěti i neprávem stigmatizovanému rodiči,“ říká dále Horská.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV