„Není mi lhostejný osud dětí, jejichž rodiče se rozvádí. Tyto děti si nesou do života určitý handicap a to, jak bude velký a jak se s ním budou umět vyrovnat, ovlivňujeme do velké míry i my dospělí - ať už v roli odborníků, kteří se podílí na řešení opatrovnických sporů, v roli rodičů či v roli politiků,“ vysvětluje Miluše Horská důvody pro uspořádání semináře.
„Principem opatrovnického řízení je sladění zájmu dítěte, jeho práv a práv jeho rodičů tak, aby otec, matka i děti mohli dohodnuté či rozhodnuté přijmout a sžít se s tím. Mezi nejzávažnější následky rozpadů rodiny patří vážně a dlouhodobě narušený vztah dítěte k jednomu z rodičů, proto by bylo dobré směřovat k podpoře úpravy péče, která umožní dítěti pokračovat v možnosti rozvíjet si adekvátně vztah k oběma rodičům,“ říká soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, která byla jedním z pozvaných řečníků.
Principem rodičovské zodpovědnosti je umět vyjít s druhým rodičem
Hned několik řečníků se na semináři shodlo, že řada rodičů často vůbec netuší, co znamená rodičovská odpovědnost a neví, na čem by se vlastně měli domlouvat. „Oni vědí, že se musí domluvit na úpravě péče po rozvodu, ale často to pojímají jako “dělení dítěte” a domnívají se, že rozsudkem domlouvání se s druhým rodičem končí. Neuvědomují si vývojové potřeby dítěte a že se budou měnit a vyvíjet. Proto je potřeba se domlouvat a vykonávat rodičovskou odpovědnost společně a ve shodě,“ doplňuje spoluorganizátorka semináře Markéta Nováková ze spolku Cochem.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV