Zdechovský (KDU-ČSL): Zaveďme vůči Rusku “chytré sankce”

02.09.2014 13:44

V posledních měsících a týdnech byly v důsledku ukrajinské krize uvaleny sankce nejdříve na vybrané ruské představitele a poté sankce dopadající na celé hospodářské sektory. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) však nebyly dostatečně citelné.

Zdechovský (KDU-ČSL): Zaveďme vůči Rusku “chytré sankce”
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

„Chytré sankce“ jako účinná alternativa

„Dotčeným ruským představitelům nic nebránilo ovládat firmy registrované v EU z Ruska, a používat jejich peníze pro osobní zájmy. Tradiční sektorové sankce přinesly nemalé množství nechtěných vedlejších efektů. Tento způsob uvalování sankcí proto nepovažuji za šťastný. Dají se velmi snadno obejít a vytvářejí také značné vedlejší ztráty,“ říká europoslanec.

Jako alternativu předkládá Zdechovský tzv. chytré sankce, jejichž fungování popisuje následovně: „Tyto chytré sankce by spočívaly v povinném rozkrytí vlastnické struktury příjemců veřejných peněz. Jakmile se firma odkryje, hned vyjde najevo, které konkrétní osoby ji vlastní. Zároveň lze snadno posoudit, zda je vhodné, aby dostávala veřejné peníze, zvláště pokud ji ovládají nežádoucí osoby.“

Odmítám laciná gesta, žádám konkrétní činy

Tomáš Zdechovský proto 21. srpna položil dotaz Evropské komisi jakým způsobem kontroluje peníze evropských daňových poplatníků nejsou poskytovány firmám vlastněných sankcionovanými osobami. „Nechci laciná gesta, žádám konkrétní činy, pokud nedostanu uspokojivou odpověď, podám vlastní návrh zmíněných chytrých sankcí,“ nechal se slyšet lidovecký europoslanec.

„Tímto chytrým řešením by se nejen zvýšila efektivita současných sankcí, ale zároveň by se přesně a účinně ťalo do živého bez zbytečných vedlejších důsledků,“ vyzdvihuje Zdechovský výhody tohoto návrhu, který vypracoval spolu s týmem českých a evropských právníků v čele s Ondřejem Vondráčkem.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN): Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty

19:37 Hlubuček (STAN): Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozdělení téměř 170 milionů korun mezi 107 adaptačních projekt…