Zelení v europarlamentu prosadili zastavení dotací Babišovi

14. 12. 2018 9:15

Frakce Zelených v Evropském parlamentu prosadila na program debatu o střetu zájmů Andreje Babiše ve věci čerpání dotací firem z holdingu Agrofert. Evropská komise na základě tohoto podnětu oznámila, že zastaví všechny dotace pro Agrofert.

Zelení v europarlamentu prosadili zastavení dotací Babišovi
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

„Občané nechtějí, aby politici jako Babiš používali Evropskou unii jako svůj bankomat. Lidé chtějí transparentnost a zodpovědnost,“ uvedl nizozemský europoslanec za Zelené Bart Staes.

Členové klubu Zelených i řada dalších europoslanců se domnívají, že Babiš jako premiér rozhoduje mimo jiné o zemědělských prioritách české vlády a že je stále spojen s Agrofertem, a proto by neměla podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.

Podobný názor dala koncem listopadu najevo i právní služba Evropské komise, která situaci pro tento unijní orgán analyzovala. „Pokud nebude situace uspokojivě vysvětlena, prostředky vypláceny nebudou,“ řekl komisař pro rozpočet Günther Oettinger. V lednu navíc budou všechny dotce Agrofertu podrobeny auditu.

Spolupředseda evropských Zelených Reinhard Bütikofer se v diskusi obořil na zástupce liberálů (ALDE), do které patří ANO, a kteří Babiše hájili. „Pokud zde někdo tvrdí, že kritika pana Babiše poškozuje jméno České republiky, pak je to slovy Shakespeara ‚šílenství‘. Nikdo soudný neztotožnuje Babiše s Českem,“ uvedl v debatě Bütikofer. „Ještě šílenější zde je, jak se miliardáře zastávají čeští komunisté, kteří jinak velkému kapitálu nemohou přijít na jméno,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Ruské regiony mají zájem o propojení s pardubickým letištěm

8:36 Hejtman Netolický: Ruské regiony mají zájem o propojení s pardubickým letištěm

Členové delegace Pardubického kraje, města Pardubic a společnosti EBA jednali v minulých dnech v Pet…