Je mi velkou ctí, že jsem mohl spolu s Vámi přestřihnout tuto pásku a věřím, že centrum mírového výzkumu jaderné energie bude dalším důkazem přátelství a spolupráce mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou v technologické oblasti.
Jsem přesvědčen, že jaderná energetika bude mít rostoucí místo v energetickém mixu, mimo jiné i z ekologických důvodů, protože není producentem skleníkových plynů. Chtěl bych při této příležitosti zdůraznit, že nepokládám za správné, aby se přehnaně zvyšoval podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Jednak proto, že to jsou zdroje nestabilní, a za druhé proto, že to jsou zdroje drahé, subvencované. Těmito subvencemi jednak vysávají státní rozpočet a jednak zvyšují ceny elektřiny jak pro domácnosti, tak pro výrobce. Konec konců Spojené státy americké mají energii podstatně levnější než Evropská unie a je to také vidět na růstu jejich ekonomiky.
Závěrem mi dovolte jednu vzpomínku. Kdysi jsem se zabýval předvídáním technického rozvoje, „technological forecasting“, a tam se tvrdilo, že za dvacet let bude komerčně využitelná jaderná fúze. V roce 1960 se říkalo, že to bude v roce 1980. V roce 1970 se říkalo, že to bude v roce 1990. Byla to taková prognostická konstanta, vždy to bylo dvacet let. Není to samozřejmě ani dnes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: zemanmilos.cz