„Bolševickej cenzor. Co si to dovolujete, pane Filipe?!“ Ve Sněmovně se strhl pořádný křik

04.06.2020 21:00

Během dnešní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, týkající se koronaviru, došlo i k napjatým chvílím. Během řečnění místopředsedy pirátských poslanců Jana Lipavského totiž místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip (KSČM) pojal podezření, že Lipavský nehovoří k tématu, kterým bylo informování vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílů v soukromých firmách či jiných zvažovaných intervencích, a pirátského poslance v jeho projevu utnul. „Bolševickej cenzor,“ znělo následně Sněmovnou.

„Bolševickej cenzor. Co si to dovolujete, pane Filipe?!“ Ve Sněmovně se strhl pořádný křik
Foto: Hansniko Štembera
Popisek: Vojrěch Filip
reklama

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6584 lidí
Před ukončením svého projevu Lipavský hovořil o kritice možné intervence státu do letecké společnosti Smartwings, která by chtěla od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr 1,7 miliardy korun na záchranu před krachem. To však podle Filipa nebylo k tématu a tak pirátskému politikovi projev ukončil.

Dle Pirátů Filip nepostupoval správně. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) byl podle nich informován o tom, že tématem mají být i Smartwings. Provládní většina však následně námitky proti Filipovu postupu v hlasování odmítla.

Reakce opozičních poslanců však přesto zazněla. Poslanec za ODS Pavel Žáček i jeho pirátský kolega Mikuláš Ferjenčík Filipa notně zkritizovali. „Tady bolševickej cenzor někomu odebírá slovo. Co si to dovolujete, pane Filipe,“ obořil se Ferjenčík. Filip se hájil tím, že jiný postup prý zvolit nemohl. „Já jsem nikoho necenzuroval,“ hájil se.

Lipavský vyzval Filipa, aby předal řízení schůze někomu jinému. To ovšem Filip odmítal a tak se Piráti rozhodli využít možnosti, aby Lipavský svůj projev dokončil jako zástupce poslaneckého klubu, na něhož se omezení nevztahují. Došlo i na dvacetiminutovou přestávku, po níž se řízení schůze nakonec ujal šéf Sněmovny Vondráček, který oznámil, že umožní Lipavskému jeho vystoupení dokončit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Všichni za Zemanem! Ano, i z opozice. Jde o včerejší výbušná slova

17:20 Šok: Všichni za Zemanem! Ano, i z opozice. Jde o včerejší výbušná slova

ANKETA Prezident Miloš Zeman označil heslo Black Lives Matter (na černých životech záleží, pozn. red…