„Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích

22.10.2020 15:40

Poslanci ve Sněmovně dnes v rámci odpoledních ústních interpelací „grilují“ předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) a ministry. Jako první předstoupil Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí. Jeho otázky se týkaly pandemie koronaviru.

„Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš promlouvá k občanům
reklama

„Myslím si, že vláda i vy osobně jste fatálně selhali. Ale nepřišel jsem sem řešit minulost. První otázka je, kterou mám, kdy budou zveřejněna data,“ začal s prvním dotazem šéf STANu Vít Rakušan. „Za druhé, jak se postupuje ve zlepšování systému ochrany seniorů,“ zeptal se dále. Třetí dotaz směřoval k epidemiologickým plánům. 

„S panem Řehákem mluvím denně,“ poznamenal na úvod své odpovědi Babiš. Pavel Řehák je muž, který na jaře představil vládě své excelové tabulky a poukázal na vývoj epidemie. Hovoří i o materiálu Chytrá karanténa 2.0, který v květnu schválila vláda. „Tady se někdo snaží udělat atmosféru, že vláda byla úplně pitomá, nic nedělala a že jsme měli nějaký materiál a že jsme na něj nereagovali. Reagovali jsme. A samozřejmě byla tady národní strategie testování, která byla přijata a vylepšena. Koncem července, koncem září, takže já říkám, že my ty analýzy jsme měli. Vy od nás chcete, abychom vám řekli dopředu, co bude. To dneska neví nikdo na planetě. Nikdo. Nikdo ten vir nezná,“ poznamenal Babiš. 

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24292 lidí
„Dnes pravděpodobně překročíme průměr za sedm dní 10 tisíc. A pokud ta opatření, která jsme začali dělat od srpna, nezastaví ten nárůst, tak do 3–4 dní budeme mít průměr 12 tisíc,“ podotkl Babiš s tím, že následně to bude znamenat dopad na lůžkovou kapacitu. 

„Apelujeme na to, aby naše veřejnost a všichni jsme se k tomu postavili úplně stejně jako za první vlny,“ podotkl Babiš. Podle jeho slov křivka roste i v sousedních zemích. „Může se nám stát, že 7.–11. listopadu budeme mít naplněnou kapacitu...“ řekl Babiš a byl přerušen, neboť vypršel pětiminutový čas, který měl premiér na odpověď. Rakušana odpověď Babiše neuspokojila, tak zopakoval svoji otázku. Babiš se v následné reakci bránil, že vláda byla vstřícná a všichni dostali data. 

„Měli jste prezentaci pana Duška. Nechápu vůbec... Třikrát jsme s vámi mluvili, vždycky jste toho zneužili... My vám tu prezentaci znovu pošleme. Nevím tedy, proč říkáte, že jsme vám nic nedali,“ dodal Babiš a začal opět vyjmenovávat, co vláda nyní nakupuje a jak navyšuje kapacitu lůžek. Tím následně vypršel jeho čas pro odpověď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

23:04 Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

Debata před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě trvala zhruba 12 hodin. Ve večerních hodinách se st…